Európska komisia a Čína sa dnes zaviazali k posilneniu spolupráce v oblasti kontroly bezpečnosti potravín a iných produktov.
Dohoda zintenzívňuje spoluprácu na základe výmeny informácií v rámci systému rýchleho varovania pre nebezpečné výrobky (RAPEX). Čína takisto získa prístup k systému rýchleho varovania pre potraviny a krmivá (RASFF), a to najmä k upozorneniam týkajúcim sa práve čínskych výrobkov. Peking sa v podpísanom memorande rovnako zaväzuje k tomu, že bude štvrťročne predkladať správy o opatreniach prijatých s cieľom zabrániť rozširovaniu nebezpečných produktov. Komisárka pre zdravie Andrula Vassiliová v tejto súvislosti pripomenula, že bezpečnosť výrobkov je základom pre dôveru spotrebiteľov.
"Platí to najmä pre potravinárske výrobky, pretože tieto môžu mať negatívny dopad na zdravie ľudí a zvierat. Treba zabrániť takýmto hrozbám v rannom štádiu," uviedla komisárka. Čína je krajinou, odkiaľ podľa tohtoročnej štatistiky RASFF i RAPEX prišlo do EÚ najviac nebezpečných výrobkov. Najnovší škandál, ktorý prepukol v septembri, sa týkal čínskeho mlieka. EÚ zakázala dovoz čínskych potravín s obsahom mlieka, určených pre deti, po tom, ako v dôsledku konzumácie sušeného mlieka s prímesou toxickej chemikálie melamín ochorelo v Číne vyše 50.000 malých detí.
Autor článku: TASR