Deň otvorených dverí vyhlásili slovenskí špecialisti v oblasti pneumológie práve na Svetový deň Chronickej obštrukčnej choroby pľúc (CHOCHP) dnes 19. novembra. Už siedmy rok Svetová iniciatíva pre chronickú obštrukčnú chorobu pľúc (GOLD) organizuje Svetový deň CHOCHP. „Dnes v takmer 150 špecializovaných pneumologických ambulanciách na Slovensku môžu návštevníci požiadať o zmeranie pľúcnych funkcií.
Pomerne jednoduchou diagnostikou môžete zistiť, či vám hrozí ochorenie CHOCHP. Ak ochorenie zachytíme a liečime včas, je veľká nádej na jeho zmiernenie a zastavenie poklesu pľúcnych funkcií,“ uviedla profesorka MUDr. Eva Rozborilová, CSc., hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR pre pneumológiu a ftizeológiu. Chronická obštrukčná choroba pľúc je civilizačné ochorenie. Na Slovensku ním trpí približne 8 až 16% ľudí vo veku nad 40 rokov. Ide o ochorenie, ktoré značne ovplyvňuje kvalitu života pacientov, ktorí sú celý život odkázaní na liečbu.
Chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOCHP)
Celoživotné pľúcne ochorenie CHOCHP je charakterizované obmedzením prietoku vzduchu dýchacími cestami pri výdychu. Obmedzenie vzniká v dôsledku zúženia dýchacích ciest a zároveň má aj mimopľúcne, čiže systémové prejavy, ktoré sa spolu s pľúcnou zložkou podieľajú na závažnosti ochorenia. Ochorenie nie je plne zvratné a zvyčajne sa časom zhoršuje. Ľudia s CHOCHP trpia dýchavicou, ktorá môže viesť k ťažkému postihnutiu, pretože v pokročilých štádiách ochorenia sú nedostatočne okysličované životne dôležité orgány.
Príčiny chronickej obštrukčnej choroby pľúc
Pneumológ MUDr. Miroslav Žáčik: „Vznik CHOCHP je spôsobovaný dlhodobým vdychovaním cudzorodých častíc, resp. plynov. Fajčenie je jednou z hlavných príčin CHOCHP. Veľmi častou príčinou ochorenia sú však aj opakované a hlavne nedoliečené zápaly dýchacích ciest nielen v dospelosti, ale aj v detskom veku.“ Nízka pôrodná hmotnosť, ale aj genetické faktory sú ďalšími možnými príčinami vzniku CHOCHP. Ženy sú touto chorobou ohrozené rovnako ako muži. Ochorenie sa posunulo do mladších vekových skupín. Keď pacient ignoruje príznaky ochorenia, ochorenie sa pomaly zhoršuje a v konečnej fáze je pacient pripútaný na lôžko a ku kyslíkovému prístroju.
Diagnostika a liečba chronickej obštrukčnej choroby pľúc
„Aj my všeobecní lekári si uvedomujeme, že skorá diagnostika CHOCHP a následná liečba je kľúčom k prevencii pred rastúcou pravdepodobnosťou predčasnej invalidity alebo smrti. Preto sa zapájame do aktivít v oblasti prevencie tohto závažného ochorenia,“ pripomenul MUDr. Peter Lipták, prezident SSVPL SLS. CHOCHP sa často nesprávne diagnostikuje ako astma a zostáva nediagnostikovaná počas svojich počiatočných štádií. Odhaduje sa, že až 75 % Európanov, ktorí majú CHOCHP, nevedia o tom, že touto chorobou trpia. Pre diagnostiku ochorenia má najväčší význam podrobná anamnéza (opis stavu chorého) a funkčné vyšetrenie pľúc, tzv. spirometrom. Počiatočným príznakom, ako sú ranný kašeľ alebo zadýchanie sa pri chôdzi do schodov, mnohí nepripisujú mimoriadny význam, lekára vyhľadajú až niekoľko rokov od začatia ochorenia. Liečba ochorenia je farmakologická a nefarmakologická. Pacient sa musí v prvom rade vyvarovať všetkých rizikových faktorov, ktoré sa môžu podieľať na rozvoji ochorenia. Prestať fajčiť je jedným z dôležitých krokov. Liečba musí byť od začiatku kontinuálna, aby sa predišlo ďalšiemu zhoršovaniu. Základ farmakologickej liečby tvoria bronchodilatačné lieky, ktoré rozširujú priedušky a zlepšujú výdych pacienta. V pokročilých štádiách je potrebné pacientovi podávať kyslíkovú liečbu aspoň 15 hodín denne. Do úvahy prichádza aj chirurgická liečba, ktorá spočíva v resekcii zmeneného pľúcneho parenchýmu, prípadne v transplantácii pľúc.
Autor článku: /-/