Ostrý štrajk zdravotníckych pracovníkov sa začal dnes o 09. h vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou (FNsP) J. A. Reimana v Prešove, ktorá je v zriaďovateľskej pôsobnosti Ministerstva zdravotníctva SR.
O dve hodiny neskôr sa asi 500 zamestnancov FNsP zhromaždilo na parkovisku pred budovou riaditeľstva na verejnom mítingu. Drvivá väčšina mala na svojom zdravotníckom oblečení natiahnuté reflexné vesty.
Člen štrajkového výboru (ŠV) Peter Tarbajovský na mítingu povedal, že štrajk je legálny. Nie je vyvolaný problémami v kolektívnom vyjednávaní, ale jeho účastníci využívajú právo na štrajk dané Ústavou SR a sú v ňom ako fyzické osoby. Kritizoval vedenie, že podniká kroky, ktorými chce štrajkujúcich rozdeliť napr. na lekárov a sestry. Ešte v pondelok 3. apríla doniesol ŠV na riaditeľstvo FNsP zoznamy tých, ktorí podpísali svoje rozhodnutie vstúpiť do štrajku. Počas pracovných dní budú v štrajku na pracovisku od 07. do 15.30, nadčasová práca a pohotovosť sa bude vykonávať v riadnom režime, zdravotnícka starostlivosť v núdzovom režime, teda ako počas služieb.
Na mítingu tiež odznelo, že vedenie vyvíja nátlak na zamestnancov. Pre TASR to potvrdil predseda odborov vo FNsP Štefan Hudačko. "Samozrejme, ten nátlak je už tuná nielen po tejto akcii, ale aj pri predchádzajúcich, my s tým rátame," dodal. Odbory vo FNsP v Prešove ako prvé na Slovensku vyhlásili ešte 18. januára štrajkovú pohotovosť.
Hudačko tiež povedal, že nevidí dôvod, aby neošetrených pacientov prevážali z Prešova do nemocníc v Košiciach, pretože "lekári sú na oddeleniach, na pracovisku".
Riaditeľ FNsP Peter Biroš v reakcii pre TASR uviedol, že poskytovateľom zdravotníckej starostlivosti je nemocnica a nemocnica rozhodne, ako bude zabezpečená liečebno-preventívna starostlivosť, nie štrajkový výbor. Jedným z riešení je práve prevoz pacientov do Košíc alebo inde.
Informoval tiež, že vedenie FNsP sa ešte pred začiatkom štrajku stretlo s členmi ŠV na čele s lekárom Michalom Policianom, aby ich upozornilo na právne kroky, ktoré súvisia s tým, čo robia, aby si boli toho vedomí. Podľa Biroša ide o divoký štrajk. "Ústava SR okrem práva na štrajk hovorí aj to, že je aj právo na ochranu života a zdravia," dodal.
Z 1400 nemocničných lôžok je momentálne obsadených asi 1200. Koľko pacientov chodí na ambulantné výkony, sa podľa Biroša dá ťažko povedať.
Autor článku: TASR