Na Slovensku, podobne ako vo väčšine vyspelých krajín sveta, dochádza v dlhodobom kontexte k postupnému nárastu počtu úmrtí na zhubné nádory. Počas minulého roku si rakovina vyžiadala takmer 12.000 životov a počet novo diagnostikovaných nádorov prekročil číslo 22.000. Ako vyplýva z údajov Štatistického úradu (ŠÚ) SR, najčastejšie zabíjala rakovina pľúc a priedušiek, ktorej podľahlo 2017 osôb, pričom viac ako dve tretiny predstavovali muži. Pľúcny karcinóm sa u nich vyskytuje asi päťkrát častejšie ako u žien, nakoľko toto ochorenie vo veľkej miere spôsobuje fajčenie. Tabakový dym totiž obsahuje asi 1200 látok, ktoré sa môžu podieľať na procese premeny normálnej bunky na nádorovú.
Medzi často diagnostikované onkologické ochorenia patria aj ochorenia tráviaceho traktu, pričom podobná situácia je aj v okolitých krajinách. Pravdepodobne to zapríčiňuje porovnateľný spôsob života a stravovania. Zhubný nádor hrubého čreva si podľa ŠÚ SR v roku 2007 vyžiadal 933 životov, rakovine žalúdka podľahlo 724 osôb, ďalších 700 ľudí rakovine pankreasu, za ktorou nasleduje zhubný nádor konečníka (518 úmrtí). Odborníci zatiaľ nenašli faktor, ktorý spôsobuje vyšší výskyt týchto ochorení v SR, ale napríklad v krajinách s mediteránskou kuchyňou sa diagnostikujú oveľa menej. Pri porovnaní ich spôsobu stravovania so slovenským možno zistiť, že ich strava sa skladá z čerstvého ovocia a zeleniny, morských živočíchov. Odborníci preto ako prevenciu odporúčajú správnu životosprávu, vysoký podiel vlákniny v potravinách a pohybovú aktivitu.
U nežnejšieho pohlavia je na prvom mieste rakovina prsnej žľazy, ktorej minulý rok podľahlo 781 žien, ale aj 16 mužov. V roku 2003 sa u nás diagnostikovalo 2016 nových pacientok, pričom najvyšší výskyt je u žien vo veku 50-55 rokov. V súčasnosti majú zhubné nádory prsníka dominantné postavenie u žien takmer vo všetkých vyspelých štátoch sveta. Medzi rizikové skupiny patria predovšetkým tie, ktoré majú rakovinu v rodine, ženy, ktoré nerodili, po 50. roku života, ale aj tie, ktoré mali prvú menštruáciu pred 11. rokom života alebo majú neskorý nástup menopauzy. Onkológovia odporúčajú ako prevenciu si raz za jeden-dva mesiace po menštruácii skontrolovať stav svojej prsnej žľazy. Nežnú časť populácie tiež ohrozuje rakovina krčka maternice, ktorá si vyžiadala v predchádzajúcom roku 237 obetí, ako aj zhubný nádor tela maternica (223 úmrtí). Podľa odhadov 17 až 20 percent slovenských žien absolvuje pravidelné gynekologické prehliadky, ktoré môžu prispieť k včasnému liečeniu ochorenia.
Medzi dominantné nádorové ochorenia patrí aj rakovina prostaty, ktorej podľahlo 498 mužov, ako aj zhubný nádor mozgu (325 úmrtí) a rakovina obličiek (322 úmrtí). Podľa údajov Národného onkologického registra (NOR) SR má výskyt zhubných nádorov u nás stúpajúcu tendenciu. V roku 1968 sa na Slovensku diagnostikovalo 12.353 prípadov zhubných nádorov, pričom v roku 2003 to už bolo 24.000 zistených nových prípadov rakoviny. Podobný vzostup možno pozorovať najmä v posledných desaťročiach takmer vo všetkých vyspelých štátoch. Rakovina neobchádza ani deti, pričom ročne pribudne približne 165 prípadov. K najčastejším nádorom detského veku patria hematopoetické nádory - lymfómy, leukémie, ďalej Wilmsov nádor obličky, sarkómy a germinatívne nádory. Rakovina sa dá liečiť troma základnými metódami - chirurgickou, rádioterapeutickou a chemoterapeutickou liečbou. Základom onkologickej liečby je chirurgický zásah. Pokiaľ je ochorenie v štádiu, že je lokalizované a nachádza sa na takom mieste v tele, kde sa dá vyoperovať, tak základom liečby je operačný zákrok. Pokiaľ sa ochorenie nedá liečiť operáciou a je lokalizované, tak príde na rad rádioterapia. Jej nevýhodou však je, že popri tom, ako sa lieči onkologické ochorenie, dochádza aj k poškodeniu okolitého tkaniva. V prípade, že pacient trpí na ochorenie, ktoré je rozšírené na viacerých miestach v organizme, alebo sa nachádza v orgáne, ktorý sa nedá liečiť rádioterapiou, tak sa používa chemoterapia.
Predpokladá sa, že ak sa neprijmú adekvátne opatrenia, v rokoch 2005 až 2015 zomrie na nádorové ochorenia 84 miliónov osôb. Špecialisti Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) zastávajú názor, že 40 percentám prípadov rakoviny sa dá predísť. Každý rok na rakovinu zomiera viac ako sedem miliónov ľudí a diagnostikovaných je vyše 11 miliónov nových prípadov. Rakovina je druhou najčastejšou príčinou úmrtnosti v priemyselne vyspelých štátoch. Epidemiologické štúdie ukazujú, že v rozvíjajúcich sa štátoch možno sledovať rovnakú tendenciu.
Autor článku: TASR