Strata pamäti, ťažkosti s bežnými prácami a rečou, dezorientácia v čase a priestore, zhoršujúci sa úsudok či abstraktné myslenie - to sú príznaky najčastejšieho typu demencie, Alzheimerovej choroby (ACH). Iba v minulom roku zomrelo na Slovensku podľa údajov zo Štatistického úradu SR s diagnózou tohto ochorenia celkom 223 ľudí, pričom najviac úmrtí bolo po 75. roku života. Nápor na psychický stav človeka sa v súčasnosti stále zvyšuje. Okolité prostredie na nás vytvára tlaky a má určité nároky, ak sa im nedokážeme prispôsobiť, môže dôjsť k narušeniu psychického zdravia. Mozog je orgán, ktorý rozhodujúcim spôsobom určuje, ako prežívame jednotlivé životné situácie a ako na ne reagujeme. Schopnosť prispôsobiť sa síce do určitej miery ovplyvňuje okolité prostredie, no každý z nás má geneticky dané hranice adaptability svojej psychiky.
Ochorenie je často mylne označované za chorobu starých ľudí, čo však nie pravda, pretože prvé príznaky sa podľa odborníkov našli už aj u mladých ľudí. ACH sa nazýva aj tichou epidémiou ľudstva, pretože sa začína vo veľmi skorom období, jej klinické príznaky sa objavia až neskôr. Často sa však stáva, že pacient alebo jeho okolie vyhľadá odbornú pomoc psychiatrov až v priebehu vyššieho štádia ochorenia a tak je skomplikovaná účinnosť liečby. Alzheimerova choroba je nevyliečiteľná, znamená to, že zatiaľ je možné iba zmierňovať jej priebeh a spomaľovať progresiu ochorenia. Pacient potrebuje byť v živom a komunikatívnom prostredí, čo mu umožní precvičovanie, ktoré ho udrží na rovnakej úrovni. Jediným účinným preventívnym prostriedkom proti starnutiu mozgu je pamäťový tréning, ktorý udržiava mozog aktívny a pomáha uvoľňovať určité chemické látky, ktoré ho chránia pred poškodením. Precvičovanie mozgu odporúčajú odborníci v každej životnej etape. Takisto u ľudí, ktorí už poruchy pamäti alebo demenciu majú, pretože im pomáha udržať aspoň zachované mentálne schopnosti.
Absolútna väčšina pacientov, ktorí majú stredné alebo ťažké postihnutie chorobou, si však podľa odborníkov vyžaduje 24-hodinovú hospitalizáciu a trvalú starostlivosť, najmä kvôli nočným stavom, nepokojom, halucináciám a delirantným stavom, ktoré sú bežnou súčasťou priebehu ochorenia. V mnohých prípadoch pacienti zostávajú v domácom prostredí, kde sa o nich starajú príbuzní. Demencia Alzheimerovho typu patrí podľa Svetovej zdravotníckej organizácie medzi desať najhlavnejších smrteľných ochorení. Štúdie ukázali, že na svete pribudne každých sedem sekúnd nový pacient s demenciou, z toho až 75 percent má ACH. Hrozba ochorenia rastie aj s neustálym zvyšovaním veku obyvateľstva. Na Slovensku má Alzheimerovu chorobu približne 50 tisíc pacientov.
Autor článku: TASR