"Ak by sme celkom prestali konzumovať živočíšne potraviny, potom by sa v priebehu rokov infarkt myokardu, teda choroba, na ktorú dnes u nás zomiera najviac ľudí, stal takým vzácnym, že by obyčajní ľudia ani nevedeli, čo je to za chorobu," tvrdí vo svojej knihe Stop chorobám jej český autor Tomáš Husák.
V Čechách a na Morave je to však vec nepredstaviteľná. Napriek tomu, že civilizačné choroby nie sú žiadne tabu a intenzívne sa im venujú médiá, napriek tomu, že ČR je európskou jednotkou v počte prípadov rakoviny hrubého čreva, populácia sa zatiaľ nehodlá vzdať bieleho pečiva, údenín, tradičného (a nezdravého) českého "vepřa-knedla-zela", a pre nezáujem z jedálnych lístkov stále nevymizlo ani pečené koleno. Vegetariáni sú trpenou menšinou a príliš ich nepribúda. Východiskom však podľa mnohých českých expertov je rozumný kompromis v podobe striedmej konzumácie mäsa, ktoré by mali často, niekoľkokrát do týždňa, nahrádzať ryby a iné plody mora. Hlavným konzumovaným tukom by mal byť olivový olej, dopriať si treba aj cesnak a cibuľu. Zeleninový šalát by mal byť prílohou každého hlavného jedla a ovocie by sa malo stať zákuskom.
Až polovica Čechov trpí nadváhou, pričom za ostatných 30 rokov sa situácia výrazne zhoršila a tučných ľudí je v populácii o štvrtinu viac. Obezita spolu s nedostatkom pohybu či fajčením vedú k upchávaniu ciev a ďalším chorobám, ktoré skracujú dĺžku života. Rady lekárov a terapeutov, že každodenná chôdza patrí k životu a že trikrát týždenne si treba dopriať viac pohybu, zatiaľ nepadli na úrodnú pôdu u väčšiny národa.
Stále viac lekárov aj pacientov sa prikláňa k alternatívnej medicíne, ktorá v boji s civilizačnými chorobami kladie dôraz na metabolizmus, nastolenie rovnováhy v organizme a rôzne detoxikačné terapie. Podľa lekárky Jany Hůlkovej, ktorá vedie Poradňu alternatívnej terapie v českom Třebíči, kľúčovým faktorom civilizačných chorôb je stres a vnútorná nevyrovnanosť. "Je to pohľad, ktorý ľudia neradi počujú," konštatovala v rozhovore pre TASR s tým, že nezavrhuje pravidelné preventívne prehliadky u lekára, tie však objavia problém až vtedy, keď už skutočne existuje. "Alternatívna medicína príde na nesúlad oveľa skôr," tvrdí a vysvetľuje, že pacientov môže na hroziaci problém upozorniť s predstihom aj niekoľkých rokov.
Prvou pomocou, ako pomôcť svojmu telu vyvarovať sa s civilizačnými chorobami, môže byť kontrola stravy - zloženia aj objemu. "U nás je to dané zvykom riešiť niečo jedlom," dodala a naznačila, že stres, psychika a jedlo sú spojené nádoby. Samostatnou kapitolou je fajčenie, s ktorým zatiaľ príliš nezahýbali ani rekordné ceny cigariet. Pokus dolnej komory parlamentu o razantné riešenie v podobe plošného zákazu fajčenia vo všetkých reštauráciách, podobne ako je tomu vo Francúzsku, Taliansku a ďalších krajinách Európy, časť poslancov naprieč politickými stranami torpédovala pozmeňujúcimi návrhmi. A stúpenci fajčenia otvorene priznali, že protifajčiarsku novelu by mohli prerobiť na normu, ktorá ochráni fajčiarov. Na pôde Poslaneckej snemovne dokonca zaznel vážne mienený návrh, aby legislatíva povolila fajčenie v lietadlách na dlhších letoch, aby tak cestujúci - ale aj piloti - neboli vystavení abstinenčným príznakom. V takejto atmosfére bude boj s civilizačnými chorobami v Česku behom na poriadne dlhú trať.
Autor článku: TASR