Povinnosť stavebne oddeliť fajčiarske časti vo všetkých zariadeniach spoločného stravovania je súčasťou novely zákona o ochrane nefajčiarov z dielne ministerstva zdravotníctva, ktorú dnes poslanci posunuli do druhého čítania. Právnu normu v parlamente predstavil minister zdravotníctva Richard Raši. Návrh novely zákona o ochrane nefajčiarov nezavádza úplný zákaz fajčenia v reštauráciách a baroch, ako to pôvodne avizovali jeho tvorcovia. Vzhľadom na pripomienky rezortov financií a hospodárstva sa pristúpilo ku kompromisnému riešeniu. Majitelia zariadení spoločného stravovania tak budú musieť vybudovať nefajčiarske časti. Od ostatného priestoru majú byť stavebne oddelené, majú zaberať minimálne polovicu z rozlohy zariadenia a budú musieť byť umiestnené pri vstupe do zariadenia. V prípade, že sa majitelia podnikov nerozhodnú pre stavebné úpravy, musia od marca budúceho roku zaviesť v zariadeniach úplný zákaz fajčenia, ktorý platí napríklad v Írsku či Taliansku.
Štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Daniel Klačko spresnil, že priestory v podnikoch sa musia úplne stavebne oddeliť, tak, aby nedochádzalo k výmene vzduchu medzi fajčiarskymi a nefajčiarskymi priestormi. Nefajčiarsky priestor bude pri vchode do reštaurácií, aby nefajčiari nemuseli prechádzať cez zafajčené prostredie. V prípade, že majitelia reštaurácií a barov zákon nedodržia, môže ich postihnúť sankcia do výšky 100.000 Sk (3319 eur) alebo zákaz činnosti. Zákaz fajčenia sa bude týkať všetkých výrobkov, ktoré sú určené na fajčenie. V nefajčiarskych podnikoch a častiach si tak nebude možné zapáliť ani bylinné či elektronické cigarety. Zákaz fajčenia sa podľa Klačka oproti platnému zneniu zákona rozšíri na úradné budovy, divadlá, kiná, obchody, výstaviská, múzeá, areály zdravotníckych zariadení i zariadenia starostlivosti o ľudské telo. Automaty na cigarety by sa mali podľa návrhu novely zákona v rámci obmedzenia dostupnosti tabakových výrobkov mladistvým stať v budúcom roku minulosťou. Preukázanie veku kupujúceho je dôležitým komponentom v tom, aby si mladí ľudia nemohli zadovážiť tabakový výrobok, ak majú menej ako 18 rokov. Dodržiavanie zákona v oblasti predaja bude naďalej kontrolovať Slovenská obchodná inšpekcia. Podnikatelia, ktorí predajú cigarety neplnoletým, sa budú vystavovať možnej sankcii 100.000 Sk (3319 eur). Cigarety bude zakázané predávať na všetkých predajných miestach v školách, študentských domovoch a detských ihriskách, dodal Klačko.
Dodržiavanie zákazu fajčenia na zastávkach hromadnej dopravy by mali podľa materiálu kontrolovať aj príslušníci Policajného zboru (PZ) SR. Doteraz táto kompetencia prislúchala iba mestskej polícii. Autori zákona túto zmenu odôvodňujú tým, že nie v každej obci takáto polícia existovala. Podmienky pre fajčiarov na zastávkach ostávajú nezmenené. Pokiaľ je zastávka krytá, fajčenie je zakázané pod prístreškom. Ak je otvorená, tak v okolí štyroch metrov by fajčiari nemali dymom obťažovať čakajúcich na zastávke. Fyzickým osobám bude možno naďalej za porušenie zákona udeliť blokovú pokutu 1000 Sk (33 eur), v prípade priestupkového konania až 10.000 Sk (332 eur). Novela zákona mala pôvodne priniesť tzv. kombinované varovania na škatuľkách cigariet. Spolu 13 obrázkov malo na ich zadných stranách zobrazovať zdravotné následky fajčenia alebo upozorňovať, že prestať fajčiť sa dá. Vzhľadom na veľký dopad na podnikateľské prostredie autori návrhu od tohto bodu upustili.
Odhaduje sa, že na Slovensku nefajčí 62 percent ľudí, zvyšok predstavujú pravidelní a príležitostní fajčiari. Počet dospelých fajčiarov u nás klesá, naopak, počet fajčiacich detí narastá. Vzostup sa zaznamenáva najmä u dievčat, ktoré sa vyrovnávajú chlapcom. Trend skorého experimentovania s fajčením potvrdzujú mnohé prieskumy. Najväčšia skupina ľudí začína s fajčením pred 15. rokom života. Narastá však aj počet detí do desať rokov, ktoré už majú skúsenosť s fajčením.
Autor článku: TASR