Vtáčia chrípka si v Česku vyžiadala ďalšie dve labutie obete. Ich počet tak dosiahol už 10. Obe uhynuté labute našli v Bavoroviciach pri Českých Budějoviciach, kde pred týždňom uhynula aj v poradí piata labuť, u ktorej sa zistila vtáčia chrípka.
Laboratórium v britskom Weybridgi preverí, či aj tieto labute boli nakazené vírusom vtáčej chrípky označovaným ako H5N1, ktorý je nebezpečný aj pre človeka. Odborníci však varujú pred prehnanými obavami z tohto ochorenia. Podľa lekárky Martiny Havlíčkovej z Národného referenčného laboratória pre chrípku je vírus H5N1 oveľa menej nákazlivý než bežná chrípka, ktorá len v Česku ročne usmrtí stovky ľudí.
Paniku zmierňujú aj ornitológovia. Vírus vtáčej chrípky sa podľa nich týka najmä vodných vtákov. Ako potvrdzuje zoológ Roman Fuchs z Biologickej fakulty Juhočeskej univerzity, zo spevavcov, ktorí sa vracajú z teplých krajín, nie je treba mať obavy. "U iných skupín než sú vodní vtáci a eventuálne dravci, kde možno predpokladať, že sa živili na zdochlinách tých vodných vtákov, sa zatiaľ takéto prípady neobjavili. U vracajúcich sa spevavcov je nebezpečie ešte oveľa oveľa menšie," ubezpečil Fuchs.
Prvé podozrenie na nebezpečnú mutáciu vtáčej chrípky u hydiny ohlásilo Rakúsko. Vírus H5N1 sa možno objavil v jednom štajerskom chove. Avšak podľa ministerstva zdravotníctva nehrozí konzumentom hydinového mäsa žiadne nebezpečenstvo. Úrady príslušný chov zatvorili do karantény a odoslali vzorky na testy do Rakúskej agentúry pre zdravie a bezpečnosť výživy.
Autor článku: TASR