Riziko smrteľného infarktu u Američanov rastie úmerne so silnejúcou ekonomikou USA a bude sa zvyšovať, ak ostanú makroekonomické podmienky priaznivé po niekoľko nasledujúcich rokov. Vyplýva to zo štúdie Univerzity Severnej Karolíny.
Úmrtnosť rastie v roku, kedy sa ekonomika rozširuje a so znižovaním nezamestnanosti sa úmerne zvyšuje infarktovosť, uvádza vo svojej štúdii americký profesor ekonomiky Christopher Ruhm.
Svoju štúdiu zameral profesor Univerzity Severnej Karolíny v Greensboro na 20 štátov USA, v ktorých sa počas rokov 1979 až 1998 sústredilo najviac populácie.
Jednopercentný pokles v nezamestnanosti so sebou prináša aj nárast úmrtnosti o 1,3 percenta alebo o 2515 viac úmrtí následkom infarktu. U mužov aj u žien je úmrtnosť porovnateľná. Rizikovosť je u vekovej skupiny 20-44 rokov vyššia než u starších ľudí, hlavne ak krajina dosiahne ekonomický rast.
"Vysoký tlak ekonomiky má za následok, že ľudia si zvyknú pracovať nadčas. Pracujú tak veľa, že si nenájdu čas na cvičenie, nikam nejdú, nevšímajú si koľko čoho jedia, prípadne viac fajčia," uviedol profesor, ktorý ešte dodal, že kvôli prehnanému zameraniu na zamestnanie ľudia odkladajú bokom iné dôležité aspekty života vrátane svojho zdravia.
Autor článku: TASR