Niektorí poskytovatelia Lekárskej služby prvej pomoci (LSPP) majú problém zabezpečiť prevádzku tzv. ambulantných pohotovostí v regiónoch, kde je nedostatok lekárov. Sú to oblasti najmä v častiach Banskobystrického, Prešovského, Trenčianskeho, Žilinského a Košického kraja, v ktorých je vysoká nezamestnanosť a obyčajne aj veľký počet rómskej populácie, uviedol Peter Kukuľa z Asociácie súkromných lekárov (ASL). Niektorí poskytovatelia LSPP totiž nie sú schopní zabezpečiť v službe súčasne dvoch lekárov - pediatra a všeobecného lekára pre dospelých, a hrozí preto zrušenie tejto služby, vysvetlil.
Problém nedostatku lekárov a zabezpečenia ambulantných pohotovostí považuje za dôsledok nedostatočnej legislatívy. "Napriek dlhodobému úsiliu asociácie ministerstvo zdravotníctva doteraz nenavrhlo zákon ani odborné usmernenie o LSPP," konštatoval. Objasnil, že súčasný zákon rieši len problematiku ambulancie pediatra a ambulanciu praktického lekára pre dospelých. Podľa neho tak nemôže dospelý pacient chodiť na ošetrenie k pediatrovi a naopak a z dôvodu chýbajúcej legislatívy je toto prispôsobené aj pre LSPP. Všeobecný lekár pre dospelých tak na pohotovosti nemôže dieťaťu poskytnúť ani prvú pomoc. "Ale ak je v službe na pokyn operačného strediska rýchlej zdravotnej pomoci (RZP), musí poskytnúť neodkladnú zdravotnú pomoc každému pacientovi, bez ohľadu na vek," podotkol.
Podľa poskytovateľov LSPP je nevyhnutné prijať novelu zákona, ktorá by umožňovala v regiónoch, kde je to potrebné, prevádzkovať zmiešané ambulancie LSPP pre deti, dorast a dospelých, aby nemuseli pacienti v prípade núdze cestovať za lekárom desiatky kilometrov. "Táto diskusia tu prebieha najmä v súvislosti s LSPP v Hnúšti, kde sme aj po porade s právnikmi dali jednoznačné stanovisko, že detskí a dospelí lekári nie sú z titulu svojho vzdelania nahraditeľní tak cez deň ako aj v rámci LSPP," reagovala pre TASR hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Čižmáriková. Prevádzkovanie zmiešanej LSPP je podľa nej možné, prítomní však musia byť obaja špecialisti. "Ak daná LSPP zanikne, musí byť dodržaná sieť v jednotlivých VÚC," doplnila pre TASR.
Prezident Slovenskej lekárskej komory Milan Dragula si myslí, že praktický lekár pre dospelých "môže ťažko" ošetriť novorodenca. Za otázne považuje, či je LSPP potrebná, keďže aj v prípade, že lekár pacienta vyšetrí v noci, v mnohých prípadoch si môže lieky vybrať v lekárni až ráno a či nie je preto efektívnejšia RZP. Ako konštatoval pre TASR, musí sa najprv jasne povedať, či je LSPP službou vo verejnom záujme a ak áno, musí ju niekto zaplatiť bez ohľadu na počet zrealizovaných výkonov. Dragula poznamenal, že v niektorých regiónoch vykazujú LSPP málo výkonov a nie je preto zázrakom, že tam lekári robia za málo peňazí. V tejto súvislosti objasnil, že ministerstvo zdravotníctva novelizuje nariadenie o cenovom opatrení, ktorým sa zruší maximálna výška bodu za LSPP. "Ale to problém nedostatku lekárov nevyrieši, vyrieši to problém s preplácaním výkonov," doplnil.
O situácii s LSPP by sa podľa Tomáša Szalaya z Health Policy Institute mala rozprúdiť diskusia. Otázne podľa neho je, kto má takúto službu financovať a či je potrebná, keď záchranky prídu do 15 minút. Poznamenal však, že záchranky často zasahujú aj v prípadoch, keď to nie potrebné. Dnešnú legislatívu o LSPP považuje za výsledok niekoľko násobnej kreativity poslancov, ktorí nemali predstavu o tom, čo svojimi návrhmi spôsobia. Uzavrel, že legislatíva je zlá a treba ju zmeniť, ale predtým si treba povedať, prečo je táto zmena potrebná a viesť diskusiu o LSPP.
Autor článku: TASR