Preventívna prehliadka u urológa dokáže odhaliť závažné nádorové ochorenie v časnom štádiu, kedy je šanca na vyliečenie najvyššia, no aj napriek tomu, ju väčšina mužov nad 50 rokov zanedbáva. Dokazuje to aj nízka účasť poistencov jednotlivých zdravotných poisťovní na preventívnej prehliadke u urológa. Kým za prvý polrok 2008 eviduje návštevnosť týchto prehliadok Všeobecná zdravotná poisťovňa na úrovni 1,1 percenta, ZP Union za prvých desať mesiacov na úrovni necelých troch percent.
Prehliadka, ktorú by mal každý muž nad 50 rokov absolvovať aspoň raz za tri roky, je zameraná na ochorenia prostaty a iné nádorové ochorenia močopohlavného ústrojenstva mužov. Pozostáva z anamnestickej časti, ktorá je zameraná na príznaky ochorení, z odberu krvi a vyšetrenia moču a z pohmatového telesného vyšetrenia vrátane vonkajšieho genitálu a prostaty. Podľa urológa a sexuológa Ivana Kubiša však vyšetrenie nie je zaťažujúce, obavy mužov sú neodôvodnené a zbytočné. Podľa údajov zo Štatistického úradu zomrelo v minulom roku na Slovensku 13 mužov na rakovinu semenníkov a 498 na rakovinu prostaty. Zákerná je v tom, že v počiatočnom štádiu, keď sa dá ešte úspešne liečiť aj vyliečiť, nespôsobuje výraznejšie subjektívne ťažkosti. Príznakom ochorenia môže byť len krv v moči alebo v semene. "Preto by vyše 50-roční muži aj bez problémov s močením nemali zabúdať na pravidelné vyšetrenie prostaty raz ročne u urológa. Spočíva v pohmatovom vyšetrení cez konečník a odbere krvného testu na PSA," vysvetlil Kubiš. PSA je látka, ktorú produkujú do krvi rakovinové bunky prostaty už v takom skorom štádiu ochorenia, keď ešte nemožno diagnostikovať vznikajúcu rakovinu inými spôsobmi.
Muži, u ktorých je zvýšené riziko výskytu rakoviny prostaty, napríklad ak sa vyskytla u príbuzných, by mali absolvovať vyšetrenie od 45. roku života. Neodkladné vyšetrenie je potrebné aj pri pretrvávajúcich prostatických ťažkostiach. Včasné zistenie ochorenia je totiž základným predpokladom úspešnej liečby. "Malá nepríjemnosť pri odbere krvi na PSA a palpačnom vyšetrení prostaty je zanedbateľná v porovnaní s nepríjemnosťami, ktoré hrozia pacientovi v neskorších štádiách rakoviny prostaty," konštatuje Kubiš. Návštevu urológa by však nemali odkladať ani muži s akýmkoľvek podozrením na ochorenie. "Platí pravidlo, že pokiaľ si muž nahmatá nejakú hrčku, alebo iný podozrivý útvar v miešku, ktorý sa nenachádza aj na druhej strane, mal by bez meškania navštíviť odborníka, ktorý zhodnotí nález a odporučí ďalší postup," hovorí urológ. Nádor semenníka je totiž najčastejším zhubným nádorom u 22- až 44-ročných mužov. Prejavovať sa môže predovšetkým zmenou objemu a tvaru semenníka.
Preto je dôležité, aby si zmeny v tejto oblasti viac všímali nielen muži, ale aj ich partnerky. Každú podozrivú zmenu by mal posúdiť urológ. "Samovyšetrovanie semenníkov by malo byť rovnako samozrejmé ako samovyšetrovanie prsníkov pri zisťovaní ich rakoviny. Je len podstatne menej propagované. Iným včasným prejavom nádoru semenníka môže byť pobolievanie mieška," uviedol Kubiš. Raz za niekoľko mesiacov by mali byť preventívne vyšetrení svojím urológom aj muži s bolesťami semenníkov.
Autor článku: TASR