Ostrov života - resuscitačné lôžko pribudlo dnes v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou (DFNsP) v Banskej Bystrici. Nenahraditeľný prístroj pri intenzívnej lekárskej starostlivosti pre kriticky choré deti za vyše 2,777 milióna korún darovala Nadácia Slovenského plynárenského priemyslu (SPP).
Riaditeľ detskej nemocnice Ladislav Laho uviedol, že súčasné vybavenie pracoviska troma špecializovanými lôžkami nepokrývalo dostatočne potreby Banskobystrického kraja. "Teraz môžeme podstatne zvýšiť šancu na prežitie 50 až 60 kriticky chorým deťom od 600-gramových až po 19-ročných pacientov na strednom Slovensku ročne," zdôraznil Laho.
Poznamenal, že zdravotný stav kriticky chorého dieťaťa si vyžaduje umelú pľúcnu ventiláciu dlhšiu ako 24 hodín. Ostrov života pozostáva z respirátora, polohovateľného lôžka s antidekubitárnym systémom (proti preležaninám), monitora a infúznych púmp. Cieľom starostlivosti je popri zachraňovaní života detí aj minimalizácia následkov intenzívnej starostlivosti v detskom veku.
Nadácia SPP podporila kúpu životne dôležitého prístroja v rámci programu podpory znevýhodnených skupín obyvateľstva. "Cena detského života je nevyčísliteľná. Sme však nesmierne radi, že aspoň takto môžeme napomôcť pri jeho záchrane a v špičkovom pracovisku. Je jedným zo štyroch vo svete, kde operujú rázštepy pery novorodencom do siedmich dní po príchode na svet. Toto robia len v Japonsku, Švédsku a USA," povedal predseda pri odovzdávaní prvého daru banskobystrickým pediatrom predseda predstavenstva SPP, a.s., a člen Správne rady Nadácie SPP Philippe Boucly.
Ročne na lôžkovom Oddelení anestézie a intenzívnej medicíny (OAIM) banskobystrickej DFNsP hospitalizujú 300 až 400 kriticky chorých detí.
Autor článku: TASR