Svetielko nádeje zažiarilo pred 20 rokmi pre slovenských pacientov trpiacich na ochorenie pečene. Popri USA a iných európskych krajinách aj na Slovensku bola dlhodobo schválená prvá špecifická kontrastná látka na zisťovanie a charakterizovanie hepatálnych lézií u dospelých pacientov so známym alebo predpokladaným ložiskovým postihnutím pečene. Z doplňujúcich informácií spoločnosti Bayer Schering Pharma AG, ktorá kontrastnú látku na báze kyseliny gadoxetovej používanú na zobrazovanie magnetickou rezonanciou (MRI) vyvinula, vyplýva, že prípravok pomáha aj pri sledovaní ďalšch terapeutických rozhodovaní. Jeho najväčšou výhodou je, že rádiológom umožňuje identifikovať aj tie najdrobnejšie patologické lézie v pečeni.
„Magnetická rezonancia patrí k modernej rádiologickej metóde. Považujeme ju za základný pilier aj pri diagnostike pečene. Pomocou nej môžeme identifikovať rôzne druhy pečeňových poškodení - lézií. Ide o veľmi efektívnu a najinformatívnejšiu neinvazívnu diagnostickú metódu. S potešením môžem konštatovať, že vývoj neustal ani pri kontrastných látkach, ktoré využívame pri MRI. V súčasnosti už máme na trhu také prípravky, ktoré obsahujú podstatne menej kontrastnej látky potrebnej na dosiahnutie kontrastu,“ uviedol doc. MUDr. Víťazoslav Belan, PhD., z Rádiologickej kliniky FN Ružinov. Dodal, že MRI je najmenej invazívnou diagnostickou metódou, pri ktorej pacienti nie sú vystavení radiačnej záťaži. Je presnejšia ako napríklad ultrazvuk alebo počítačová tomografia (CT). Tým, že lepšie charakterizuje pečeňové lézie, umožňuje rádiológom ľahšie rozlíšiť ich benígnosť a malígnosť.
Magnetická rezonancia účinne pomáha pri včasnej diagnostike hepatocelulárneho karcinómu pečene (HCC), ktorý je najbežnejšou formou rakoviny pečene a šiestym najčastejším zhubným nádorom na svete. Jeho význam oceňujú špecialisti najmä pri nejdnoznačných ultrazvukových nálezoch, keďže kontrast mäkkých tkanív pri MRI je intenzívnejší. Výhodou pre pacienta je, že sa môže vyhnúť nepotrebným terapeutickým postupom. Samozrejme, presnosť diagnostických metodík znamená aj nemalú finančnú úsporu pre zdravotníctvo a spoločnosť.
Pozor na časovanú bombu
V roku 2003, podľa najnovších údajov Národného onkologického registra SR diagnostikovali na Slovensku 23 tisíc onkologických ochorení, z toho hepatocelulárny karcinóm 301 ľuďom. Na prvý pohľad sa zdá, že nejde o veľké číslo, ktoré stojí za karcinómom pečene. Žiaľ, podľa odborníkov možno očakávať jeho prudký narást. "Pacientom s chronickými zápalmi pečene, ktorí v minulosti zomierali na svoje ochorenie, sa dnes vďaka excelentnej starostlivosti hepatológov a vďaka tomu, že v hepatológii sa používajú nové lieky, predĺži život. Pacient, liečený 10 až 15 rokov na chronickú hepatitídu, sa dostáva do obdobia, kedy vzniká hepatocelulárny karcinóm, ktorý v konečnom dôsledku vo väčšine prípadov pacientov hendikepuje alebo dokonca zabíja," uviedol MUDr. Tomáš Šálek, PhD., riaditeľ Národného onkologického ústavu v Bratislave.
Ľudské osudy za chladnými číslami
Každoročne je diagnostikovaných 600 000 prípadov karcinómu pečene, pričom nových prípadov neustále pribúda. Vo svete (najmä v Ázii, Afrike) zomiera ročne na hepatocelulárny karcinóm 1 250 000 ľudí. V trópoch sa vznik rakoviny pečene pripisuje nedostatku potravy a konzumácii potravín napadnutých plesňami obsahujúcimi silné aflatoxíny. Choroba postihuje trikrát častejšie mužov než ženy. V Európe je trojnásobne viac pacientov s karcinómom pečene než v USA. 90 percent pacientov zomiera na hepatocelulárny karcinóm, 10 percent tvoria chronické ochorenia pečene spolu s neznámymi dôvodmi.
Cesta k HCC
Hlavnými rizikovými faktormi pre rozvoj karcinómu pečene sú predovšetkým chronické infekcie spôsobené hepatitídou B a hepatitídou C, cirhóza pečene spôsobená hepatitídou alebo nadmerným požívaním alkoholu, zvýšená možnosť kontaktu s rakovinotvornými látkami, obezita a fajčenie. Nádej v tabletkách Najväčším hitom v roku 2007 sa stal preparát Sorafenib. Ide o prvý protinádorový liek, ktorý významne – až o polovicu - predlžuje celkové prežívanie pacientov postihnutých hepatocelulárnym karcinómom. V súčasnosti je schválený na liečbu HCC v 50 krajinách vrátane Slovenska. Do roku 2005 bol určený len na liečbu pokročilého štádia karcinómu obličiek.
Pomoc prichádzajúca z terénu
Unikátny projekt starostlivosti o pacientov s hepatocelulárnym karcinómom realizuje v teréne Občianske združenie Podpora a Nádej. Na základe telefonického zavolania prichádza pomoc priamo za pacientmi. „Nejedného pacienta zaskočí, keď sa dozvie o svojej diagnóze a ocitne sa v zúfalej, pre neho neriešiteľnej situácii. Veľakrát pacienti a ich rodinní príslušníci ani nerozumejú informáciám, ku ktorým majú prístup. Mnohí postihnutí majú navyše vzdialeného lekára či inú odbornú pomoc. Ak nám zatelefonujú, v ktorúkoľvek dennú či nočnú hodinu, sme pripravení ísť za nimi priamo do terénu. Dokážeme im poradiť, usmerniť v otázkach stravovacieho režimu a zloženia jedálneho lístka, usmerniť pri životospráve. Veľakrát tak zabránime tomu, aby pacient musel prerušiť liečbu,“ vysvetlila Veronika Pilipová, zdravotná sestra z OZ Podpora a Nádej. Ako sme sa dozvedeli, OZ poskytuje aj materiálnu pomoc, najmä prípravky na vyhojenie kože. Pomoc v rámci Východného Slovenska doteraz využilo 36 ľudí. Od zatelefonovania pacienta do príchodu kvalifikovaného personálu prejde v závislosti od závažnosti problému len niekoľko hodín, či dní. Ak potrebujete aj Vy osobne pomoc, možete zatelefonovať na číslo 0902/197 933, prípadne požiadať e-mailom o radu pre seba a svojich blízkych: vpilipova@gmail.com. V Stredoslovenskom kraji vám je pripravená pomôcť p. Bošeľová, telefón 0911 885 575 a v Západoslovenskom kraji p. Peková, telefón 0917 649 870.
Hepatitída A, B, C
Možno vám začalo vŕtať v hlave, kedy ide o hepatitídu typu A, prípadne B či C. Využili sme verejne dostupné informácie, ktorá získala a spracovala Liga proti rakovine v snahe pomôcť čo najväčšiemu okruhu obyvateľstva. Samozrejme, kvôli priestoru sme ich zostručnili. Ak máte prístup na internet, na webovej stránke www.lpr.sk, v sekcii Aktivity a projekty, v rubrike publikačná činnosť, je dostupná publikácia Rakovina pečene, žlčníka a podžalúdkovej žľazy, vydaná v roku 2005. Žiaľ, momentálne nie je k dispozícii na sklade v tlačenej podobe. Ako nás informovala Mgr. Martina Myjavcová, PR a projektová managerka LPR, pripravujú novú brožúrku pre onkologických pacientov s diagnózou karcinóm pečene, žlčníka a podžalúdkovej žľazy a súčasne pažeráka a žalúdka. Publikovaná by mala byt začiatkom roku 2009. Na webovej stránke okrem iných užitočných informácií nájdete zoznam všetkých publikácií, ktoré Liga proti rakovine vydala.V prípade záujmu si ich možete vyzdvihnúť či objednať na sekretariáte LPR (Brestová 6, 821 02 Bratislava) a budú vám zdarma doručené na vašu adresu.
Hepatitída typu A - je známa ako choroba špinavých rúk. Vírus sa prenáša kontaktom s infikovanými predmetmi alebo konzumáciou kontaminovanej vody či potravín. Prejavuje sa podobne ako chrípka: únavou, zvýšenou teplotou, nevoľnosťou, ale aj tmavým močom, svetlou stolicou, prípadne ožltnutím kože a očných bielkov. Tento typ vírusového ochorenia pečene je dobre liečiteľný, človek po prekonaní získa celoživotnú imunitu. Vhodnou prevenciou je očkovanie. Najlepšou ochranou je dodržiavanie zásad hygieny.
Hepatitída typu B - infekčné vírusové ochorenie pečene sa prenáša krvou a inými telesnými tekutinami. Dôvodom ochorenia býva najčastejšie nechránený styk s infikovaným človekom, nebezpečenstvu sa však vystavujú aj narkomani, priaznivci tetovania a v minulosti aj samotní zdravotníci a pacienti, ktorí dostali krv alebo absolvovali dialýzu. Prvé príznaky sú zvracanie, nechuť, únava, bolesti svalov i kĺbov, prípadne ožltnutie pokožky. U niekoho má ochorenie bezpríznakový priebeh až do ťažkostí s pokročilým poškodením či zlyhaním pečene. Proti tomuto typu hepatitídy sa môže dať zaočkovať každý.
Hepatitída typu C - zákernosť je najmä v tom, že pacient ju nevidí a necíti, nevie o nej a šíri ju ďalej. Ohrozený je tak každý, predovšetkým špecifické rizikové skupiny - väzni či drogovo závislí. Ľudí z takýchto prostredí treba edukovať a zabrániť tomu, aby infekciu rozsievali ďalej.
Zaujímavosti o pečeni
-
je najväčším orgánom v ľudskom tele; jej hmotnosť u dospelého jedinca je 1200 až 1600 gramov, plní až 500 rôznych funkcií
-
ide o jediný ľudský orgán, ktorý sa sám dokáže regenerovať
-
je centrálnym orgánom metabolizmu – spracúva potravu, štiepi a vylučuje metabolity, lieky a toxíny
-
je najväčšou žľazou, ktorá produkuje vitálne dôležité bielkoviny, transportné proteíny a pod.
-
zohráva kľúčový význam pri udržiavaní stabilnej hladiny glykémie a uchovávaní cukrov, tiež pri zásobovaní tela glukózou
-
vytvára žlč, ktorá je dôležitá v metabolizme tukov
-
ovplyvňuje ukladanie železa a vstrebávanie vitamínov, zrážanlivosť krvi, hladinu cholesterolu
Nezanedbajte príznaky
Takmer všetky ochorenia, a pri onkologických to platí obzvlášť, majú vyhliadky na vyliečenie len vtedy, ak sa včas zistia a liečia. Preto treba mať obšírne informácie o chorobe, poznať prvé varovné príznaky, ktoré upozorňujú, že v organizme sa čosi deje, a rôzne spôsoby liečby. Pre rakovinu pečene sú príznačné: neurčité ťažkosti alebo trvalá bolesť v pravom podrebrí, ktorá niekedy vyžaruje do stredu chrbta a do pravého pleca; nechutenstvo, strata telesnej hmotnosti, nevoľnosť a únava; niekedy mierne zvýšenie teploty; vyklenutie v pravom podrebrí pod vplyvom zväčšenia pečene; žltačka rôzneho stupňa (zožltnutie kože a očných bielkov); krvácanie do nádoru alebo dutiny brušnej; zväčšenie brucha pri výpotku (ascite) v pokročilom štádiu.
Foto: Miroslava Juračiková a archív Bayer, spol. s r.o. Bayer Schering Pharma
Hostia, ktorí pripomenuli 20-ročné skúsenosti z využívania kontrastných látok pri diagnostikovaní rakoviny pečene pomocou MRI, (zľava) Víťazoslav Belan, Tomáš Šálek, Veronika Pilipová a Mgr. Katarína Žiaková (product manager, Bayer).
Autor článku: Viola Tóthová