Zväz chemického a farmaceutického priemyslu (ZCHFP) SR hodnotí uplynulý rok 2008 ako pomerne úspešný, hlavne s prihliadnutím na najvýznamnejšiu udalosť, ktorou je zavedenie eura. Závažným problémom bola však dynamika vývoja hospodárskych výsledkov – zatiaľ čo prvá polovica roku vykazovala pozitívnu bilanciu , výsledky druhého polroka zaznamenali vážny pokles . Dôvodom bola svetová finančná kríza, ktorá začala ovplyvňovať aj slovenské hospodárstvo pričom jej hlavný dopad ešte len príde v priebehu roku 2009. Vyhlásil to prezident Zväzu chemického a farmaceutického priemyslu (ZCHFP) SR Ing. Roman Karlubík, MBA.
,,Rok 2008 možno označiť za jeden z najzložitejších v poslednom desaťročí. Hospodárenie chemických podnikov negatívne ovplyvnilo príliš silné posilnenie slovenskej koruny voči euru a drastický rast cien ropy. Vplyvom novej chemickej legislatívy REACH, má celé odvetvie dodatočné náklady na jej zavádzanie. V poslednom štvrťroku prvé dopady celosvetovej krízy priniesli niektorým slovenským firmám prerušenie výroby a prepúšťanie. Našťastie sa hlavné daňové sadzby nezvyšovali, čo napomáhalo ešte stále rastu celej ekonomiky. Od zavedenia eura očakávame vyššiu stabilitu, zjednodušenie prístupu na trhy, a zlacnenie finančných transferov“, zhodnotil uplynulý rok R.Karlubík.
Zároveň naznačil, že biznis v roku 2009 na Slovensku bude predovšetkým v znamení dopadov krízy z celosvetovej úrovne na domáce pomery. Rozmer tohto dopadu sa dá na slovenskú, proexportne orientovanú ekonomiku, iba odhadovať – zostáva však málo času, aby sa tieto negatíva mohli zmierniť. Hlavný nápor krízy sa dá očakávať v roku 2009, možno v druhej polovici roka to bude najintenzívnejšie. Horšie je že finančná kríza iba naštartovala krízu hospodársku, ktorej dopady môžu mať na proexportne orientovanú slovenskú chémiu a farmáciu vážne dopady .
,,Dúfame, že ho dopady krízy v pozitívnom smere budú ovplyvňovať rozhodnutia slovenskej vlády a exekutívy EU na podporu podnikov a hospodárstva. Oceňujeme deklarované ciele vlády, že nebude zvyšovať dane a odvody, udrží nízky schodok rozpočtu a podporí podnikanie. Najefektívnejšia podpora je taká, ktorá ponechá podnikom ich vlastné zdroje na rozvoj. Z dlhodobého hľadiska by sme uvítali, keby sa znížilo celkové daňové zaťaženie, či už v oblasti odvodov, alebo daní. V súčasnosti očakávame čo najrýchlejšie uvedenie do života programov vlády pre elimináciu dopadov krízy na podnikovú sféru v zmysle záverov európskej komisie. V období krízy by to bolo efektívne a pomohlo by to firmám pružne reagovať na vývoj a reštrukturalizovať výrobu. Výsledkom by boli konkurencieschopnejšie podniky schopné zamestnávať viac ľudí a generovať vyššie zisky po prekonaní krízy, čím by sa vynaložené zdroje štátu vrátili“, navrhol R.Karlubík.
Poukázal aj na to, že základom úspešnej ekonomiky je spotreba, čo znamená že aj celosvetové chovanie obyvateľstva rozhodne o tom ako rýchlo sa podarí krízu prekonať. Tu môžu veľmi pozitívnu úlohu zohrať médiá, ktoré žiaľ popularizujú negatíva a senzácie namiesto osvety a edukácie. Veľmi dôležité bude ozdravenie medzinárodných financií a rozhýbanie najväčších ekonomík v USA, Japonsku a EU. Popri tom mnohé ďalšie sprievodné opatrenia na zmiernenie dosahov krízy na národných úrovniach, uzavrel R.Karlubík.
ZCHFP eviduje 54 riadnych členov. V celom chemickom a farmaceutickom priemysle SR v súčasnosti podniká viac ako 170 podnikateľských subjektov (s viac ako 20 ľuďmi). Odvetvie zamestnáva na Slovensku viac ako 30-tisíc pracovníkov. Výroba chemikálií a chemických výrobkov patrí v rámci spracovateľského priemyslu medzi strategické odvetvia v priemysle SR. Výrobný program tvorí široké spektrum produktov, od organických a anorganických chemikálií, cez priemyselné hnojivá, pneumatiky, výrobky z gumy, farby, laky, liečivá, až po sofistikované špeciálne výrobky a chemické vlákna. Zabezpečuje medziprodukty pre ďalšie spracovanie v rámci samotného odvetvia, ďalej výrobky pre potreby mnohých iných odvetví hospodárstva, vrátane finálnych výrobkov pre obyvateľstvo.
Autor článku: /-/