Členovia výboru NR SR pre zdravotníctvo dnes schválili novelu zákona o lieku a zdravotníckych pomôckach, ktorá bola v druhom čítaní.
Obsahovala vyše 100 pripomienok a pozmeňovacích návrhov, informoval TASR podpredseda zdravotníckeho výboru Viliam Novotný. Šéf rezortu Rudolf Zajac poukázal na nevyhnutnosť tejto novely, aby Slovensko zosúladilo svoje právne normy so smernicami Európskeho parlamentu a Rady Európy.
Novela by mala odstrániť zvyšné prekážky voľného a bezpečného pohybu liekov tak, aby podporovali fungovanie vnútorného trhu a zároveň zabezpečovali vysokú úroveň ochrany ľudského zdravia, uviedol minister.
Navrhovaná právna norma by mala zaviesť nové prístupy vzájomnej komunikácie medzi orgánmi členských štátov pri postupe vzájomného uznávania registrácie lieku. Upravuje postupy registrácie liekov v SR. Novelou by sa mala umožniť registrácia generických liekov, ak referenčný liek získal povolenie na uvedenie na trh, konštatuje sa v návrhu zákona o lieku.
Novelu zákona o zdravotnej starostlivosti členovia výboru v druhom čítaní schválili s pripomienkami. Podľa Novotného problémy boli skôr s prepisom smernice Európskeho parlamentu a Rady Európy a v tejto oblasti sa len dolaďovali jednotlivé časti.
Šéf rezortu Zajac podľa slov Novotného otvoril otázku a aktivity štrajkujúcich zdravotníkov. Zajac vysvetlil, prečo tento štrajk považuje za "divoký". Stanovisko vlády je jasné, zdravotníci majú o zvýšení platov rokovať s manažmentmi nemocníc, konštatoval Novotný.
Podľa Zajaca sa ukazuje, že by medzi Slovenským odborovým zväzom zdravotníctva a sociálnych služieb a Asociáciou nemocníc Slovenska mohlo 12. apríla dôjsť k dohode o kolektívnej zmluve vyššieho stupňa. Ak sa tak stane, Lekárske odborové združenie zostane samotné v tomto "divokom" štrajku.
Podľa názoru Novotného zdravotníci by mali prestať štrajkovať a mali by rokovať s manažmentmi nemocníc, pretože nejde o tripartitný štrajk.
„Ak sa chce riešiť odmeňovanie zdravotníkov, tak len za rokovacím stolom. Dnes ťažko možno chcieť od vlády, aby vyriešila túto situáciu. Novotný si vie predstaviť, že by sa rokovalo o tom, ako bude vyzerať situácia v odmeňovaní o rok či o dva a odkiaľ by sa navršovali zdroje do zdravotníctva. V danej chvíli vláda nemôže urobiť žiadne rozhodnutie o zvýšení platov," vyhlásil Novotný. Podľa neho ďalšie predlžovanie tejto akcie nebude viesť k ničomu, iba k rozčarovaniu zdravotníkov.
Autor článku: TASR