V oblasti povinného pravidelného očkovania došlo k viacerým významným zmenám, a to nielen u detí, ale aj dospelých. Novinkou je povinné očkovanie detí proti pneumokokovým invazívnym infekciám. Tie môžu spôsobovať rôzne druhy ochorení, spravidla ochorenia dýchacích ciest alebo zápal stredného ucha.
"Nebezpečné sú tým, že ak pneumokové infekcie zasiahnu centrálny nervový systém, môžu mať aj smrteľné následky. Z tohto dôvodu ich nemôžeme považovať len za bežné respiračné ochorenia, ale musíme zvažovať aj potenciálne riziko závažných zdravotných následkov, prípadne ohrozenia života," uviedol v tejto súvislosti pre TASR štátny tajomník Ministerstva zdravotníctva SR Daniel Klačko. Slovensko sa tak pričlenilo k viac ako 30 krajinám, ktoré majú toto očkovanie vo svojich Národných imunizačných programoch. Ďalšou zmenou je zrušenie preočkovania detí v 3. roku života proti záškrtu, tetanu a čiernemu kašľu (DTP), vzhľadom na dostatočnú imunitu detí po ukončení základného očkovania tromi dávkami v prvom roku života. Preočkovanie detí v 6. roku života proti záškrtu, tetanu a čiernemu kašľu sa rozšírilo o preočkovanie proti detskej obrne. "Vykonáva sa jednou vakcínou proti štyrom infekciám, čo zvyšuje akceptovateľnosť očkovania zo strany detí i rodičov. Vakcína obsahuje menej reaktívnu nebunkovú zložku proti čiernemu kašľu," vysvetlil Klačko.
Zrušené je tiež očkovanie detí v 11. roku života proti vírusovej žltačke typu B (VHB), ktoré bolo ukončené v roku 2008. "To znamená, že proti tejto chorobe je očkovaním chránená populácia detí a mladých dospelých a zostáva iba očkovanie nularočných detí," vysvetlil Klačko. Povinné preočkovanie dospelých proti tetanu bolo vzhľadom na nedostatočnú imunitu dospelých rozšírené aj o povinné preočkovanie proti záškrtu. Preočkovanie sa vykonáva jednou vakcínou proti obom infekciám každých 15 rokov. Záškrt je infekčné ochorenie, ktoré spôsobuje zápal horných dýchacích ciest, pričom môže prejsť na pľúca.
Povinnému očkovaniu podliehajú aj osoby, profesionálne vystavené zvýšenému riziku vybraných nákaz. Očkovanie sa týka špecifických profesií, pri ktorých je nutné zamestnancov chrániť očkovaním vzhľadom na vysoko rizikový charakter ich práce. Ide o povinné očkovanie proti tuberkulóze, vírusovej žltačke typu A, vírusovej žltačke typu B, besnote, chrípke a kliešťovému zápalu mozgu.
Autor článku: TASR