Sauna je vhodná v každom ročnom období, ale v zime je pre organizmus prospešná zvlášť. Pre TASR to potvrdili autori knihy Voda a chlad Anton Guth, ktorý je prednostom Kliniky fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie na bratislavských Kramároch, a dlhoročný zimný plavec a otužilec Pavol Dinka. "Sauna je fínsky výraz, ktorý pôvodne znamenal dieru či jamu v zemi alebo v snehu. Neskôr označoval typickú drevenú stavbu s komínom," konštatoval Dinka. Pripomenul, že pokiaľ nevlastníme domácu saunu, špecializované zariadenie sa dá navštíviť kdekoľvek. Pobyt v saune je pre organizmus šokom. "Je to horúcovzdušná procedúra, kde sa aplikuje suché teplo," priblížil Guth. Priestor sauny má rozličné stupne, obyčajne bývajú tri. "Na prvom stupienku je 60 až 80 stupňov Celzia, na druhom nad 80 stupňov a na treťom od 100 až do 130 stupňov," spresnil.
Dinka v tejto súvislosti upozornil, že treba dodržiavať aj spôsob saunovania. "Najskôr absolvujeme fázu prehrievania, ktorá trvá 10-15 minút a po nej nasleduje fáza schladzovania. Jednotlivé fázy môžeme počas saunovania aj opakovať, v intervaloch, ako nám vyhovujú." Fáza schladenia môže byť vzduchom, prípadne sprchou alebo bazénom, ale skúsenejší majú najradšej sneh. "Ochladzovanie snehom, je v severských krajinách, odkiaľ sauna pochádza, najviac odporúčaným spôsobom schladzovania," poznamenal prednosta Kliniky fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie. Saunovať sa môže každý zdravý človek, rôzneho veku, pretože saunový kúpeľ nevyvoláva u zdravého človeka žiadnu záťaž. Dinka saunovanie u detí odporúča od veku troch rokov, samozrejme v prítomnosti dospelej osoby s rešpektovaním časového limitu. Vhodné je raz do týždňa.
Starí a chorí ľudia sa musia poradiť so svojím lekárom. Saunu by nemali navštevovať osoby s akútnymi a chronickými ochoreniami, ako sú vysoký krvný tlak, srdcovo-cievne ochorenia, nádorové ochorenia, choroby obličiek, štítnej žľazy, diabetes. Ku kontraindikáciám patrí aj tehotnosť ženy. "Existuje však aj veľké množstvo chorôb, pri ktorých sa sauna pre svoje pozitívne účinky naopak odporúča," upozornil Guth. "V horúcom vzduchu sauny dochádza k zvýšeniu bazálneho metabolizmu o 20 až 40 percent. Telo sa bráni prehrievaniu organizmu potením, vylučujú sa škodliviny a prichádza k detoxikácii organizmu," vysvetlil Anton Guth. Počas saunovania človek stratí 100 až 2000 gramov vody a preto je dôležité dodať telu dostatok tekutín pred aj po saunovaní. "Účinky sauny sú mnohostranné. Pravidelné saunovanie posilňuje imunitný systém, prekrvuje cievy, zlepšuje látkovú výmenu, reguláciu krvného tlaku, podporuje regeneráciu svalstva, čistí pokožku a samozrejme v tomto prostredí sa odbúrava stres," uviedol Guth. Saunovanie však nemá význam len pre telo, ale aj pre psychickú pohodu človeka. V krajine jeho pôvodu, vo Fínsku, najvyšší štátnici dodnes pozývajú diplomatické návštevy do sauny, pretože pre Fínov je to podľa Dinku prostredie, kde sú ľudia najotvorenejší a najúprimnejší. Vo Fínsku, kde saunovanie patrí k životnému štýlu, sa ľudia chodia do sauny rozprávať. Ženy tam, nielen kvôli sterilnému prostrediu, ale aj kvôli uvoľneniu, ktoré pobyt vyvoláva, často aj rodili. Nejeden Fín prišiel na svet práve v saune.
Autor článku: TASR