V slovenskej populácii dramaticky narastá chorobnosť aj úmrtnosť žien na srdcovo-cievne ochorenia (SCCH). Najohrozenejšou skupinou sú ženy po menopauze (45-54 rokov), keď strácajú prirodzenú hormonálnu ochranu, informovala dnes novinárov kardiologička Eva Gonsalvesová z Národného ústavu srdcových chorôb. Uviedla, že na Slovensku zomiera na SCCH 16-krát viac žien ako na najobávanejšiu rakovinu prsníka. Choroby srdca a ciev sú príčinou mortality až 63 percent žien, zatiaľ čo rakovina 29 percent.
S nárastom priemernej dĺžky života ženy, ktorá v roku 1900 nedosahovala ani 50 rokov, na približne 82 rokov v roku 2000, výrazne stúpol aj výskyt srdcových infarktov a mozgových mŕtvic u žien. Tieto ochorenia sa začínajú objavovať po 55. roku veku a v polovici prípadov prichádzajú tak náhle, že nedajú žene šancu dostať sa k lekárovi. Priemerná žena prežije v menopauze tretinu svojho života, keď plní významné úlohy v ekonomike aj spoločnosti - okrem zamestnania a starostlivosti o rodinu sa angažuje v treťom sektore a pomáha aj pri starostlivosti o vnúčatá. Je varujúce, že hoci SCCH majú v Európe od 90. rokov klesajúcu tendenciu, na Slovensku v prípade mužov stagnujú a u žien stúpajú. Vo veku nad 65 rokov je výskyt SCCH u žien v porovnaní so SR horší iba na Islande a v Írsku. Následne sa to odráža na strednej dĺžke života, ktorá u žien dosahuje 77,83 roka (ČR 79,24, Nórsko 82,59 roka).
Do jedného roka po koronárnej príhode zomiera 38 percent žien a "iba" 25 percent mužov. Jana Jurkovičová, odborníčka na výživu z Ústavu hygieny Lekárskej fakulty UK, odporúča ženám v predstihu pred menopauzou, už po štyridsiatke, zmeniť životný štýl - viac dbať na prevenciu, sledovať svoj tlak a cholesterol (hoci nebolí, zabíja), znížiť kalorický príjem a zmeniť skladbu jedálnička v prospech nízkokalorických potravín. A aspoň 30 minút denne sa aktívne hýbať (stačí rýchla prechádzka). Takmer 70 percent slovenských žien má totiž zvýšenú hladinu cholesterolu a viac ako polovica zvýšený krvný tlak. Všetky tri rizikové faktory (vysoký cholesterol a tlak a zvýšenú hmotnosť až obezitu) sa vyskytujú až u tretiny Sloveniek. "Vysoký cholesterol nie je vidieť a nebolí," priznala herečka Anna Šišková. A zverila sa, že s ním začala bojovať po tom, ako jej ho zistili napriek jej očividne štíhlej línii. Zabil jej totiž mamu. V Európe zomierajú ročne viac ako štyri milióny ľudí na SCCH, 55 percent z nich sú ženy, dodala Gonsalvesová.
Autor článku: TASR