Nadmerným užívaním vitamínov môžeme organizmu aj uškodiť. Niektoré druhy vitamínov môžu byť vo veľkých množstvách toxické. Pre TASR to konštatovala vedúca Odboru hygieny výživy, bezpečnosti potravín a kozmetických výrobkov Úradu verejného zdravotníctva SR Iveta Trusková. "Klasickým prípadom je vitamín A alebo vitamín D. Vo vyšších dávkach môžu byť toxické tým, že sa zhromažďujú v orgánoch, ako je pečeň a následne v organizme pôsobia toxicky," uviedla. Odborníci upozorňujú na dôležitosť dodržiavania odporúčaného dávkovania v prípade všetkých vitamínov v syntetickej forme. Trusková povedala, že napríklad deti sú špecifickou kategóriou a nemali by sa im podávať druhy prípravkov, ktoré sú dávkovaním určené pre dospelých. Mnohé majú označenie nevhodnosti pre deti do troch rokov.
Špecifickou fyziologickou skupinou sú tehotné a dojčiace matky, ale na príbalových letákoch sú upozornia aj pre iné skupiny. "Tu sa zohľadňuje aj kombinácia rastlinných zložiek prípravku, napríklad upozorňuje na nevhodnosť pre ľudí s kardiovaskulárnymi ochoreniami," vysvetlila. Pred každou konzumáciou vitamínov a doplnkov v syntetickej forme je dôležité prečítať si odporúčanie výrobcu a v žiadnom prípade neužívať nadmerné množstvá. "Všetkého veľa škodí a platí to aj pre tieto formy vitamínov. Ak však človek žije zdravým životným štýlom, má primerané stravovanie, ktoré skôr preferuje prirodzenú stravu, nemal by sa obávať, že je vitamínovo alebo minerálovo "podvyživený", dodala odborníčka.
Pre organizmus je prijímanie vitamínov a minerálnych látok najvhodnejšie v prirodzenej strave, ale najmä počas zimného obdobia konzumácia syntetických výživových doplnkov stúpa. "V rámci metabolických procesov dokáže z vyváženej stravy organizmus najdokonalejšie využiť všetky látky, ktoré potrebuje. Niektoré syntetické formy vitamínov alebo minerálnych látok ním nemusia byť využité úplne a časť ich množstva sa potom vylučuje," spresnila Trusková. Dodala, že každý vitamín alebo minerálna látka má v syntetickej forme inú využiteľnosť. "Ťažko povedať, či sa napríklad pri vitamíne C v tele dvadsať percent udrží a osemdesiat percent vylúči v moči alebo stolicou," zhodnotila. Závisí to totiž od prirodzených zásob vitamínu, ktoré sa v organizme nachádzajú, a aj od samotnej formy chemickej látky prípravku, ktorú každý organizmus spracováva individuálne. Na posilnenie imunity v týchto mesiacoch odporúča odborníčka predovšetkým antioxidanty - vitamín C a vitamín E, ale okrem nich a správnej stravy, bohatej na ovocie a zeleninu, pokladá za rovnako dôležitý aj dostatočný pohyb, ktorým organizmus otužujeme. "Z ďalších vitamínov možno v určitom množstve brať aj vitamíny A a D a multiminerálne zložky, napríklad vápnik, horčík a selén," konštatovala.
Trusková upozornila, že všetky výživové doplnky dostupné na trhu musia byť posúdené a schválené pracoviskom Úradu verejného zdravotníctva, ktoré sa venuje problematike bezpečnosti potravín. "Posudzuje sa mikrobiologická bezpečnosť, zisťuje sa prítomnosť nepriaznivých chemických látok, ale aj zastúpenie samotných vitamínov, minerálnych látok a iných výživových látok, z ktorých sú zostavené," vysvetlila. Zastúpenie prvkov vo výživovom doplnku by malo podľa nej byť relevantné údajom uvádzaným na obale výrobku.
Autor článku: TASR