Zdravotné benefity sa u človeka, ktorý skoncuje s fajčením, prejavia okamžite. Už 20 minút po poslednej cigarete poklesne krvný tlak, zníži sa pulz a zlepší sa cirkulácia. Do dvanástich hodín klesá hladina oxidu uhoľnatého. Dva týždne až tri mesiace po ukončení fajčenia významne klesá riziko infarktu, zlepšujú sa funkcie pľúc a klesá výskyt kašľa a dýchavice. O jeden rok sa zníži približne o 50 percent riziko infarktu myokardu a až o desať rokov klesá riziko úmrtia na pľúcny nádor o 50 percent. "Po 15 rokoch sa vyrovná riziko infarktu myokardu úplného nefajčiara a fajčiara," vysvetlil hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre kardiológiu Gabriel Kamenský.
Fajčenie je rizikovým faktorom viacerých ochorení. Približne desať až 30 percent fajčiarov ochorie na chronickú obštrukčnú chorobu pľúc. Vo svete zomrú na toto ochorenie ročne asi tri milióny ľudí. Na Slovensku zomrie ročne 11.000 osôb na následky fajčenia. Pritom práve fajčenie patrí medzi preventabilné príčiny úmrtí. Podľa Kamenského neexistuje bezpečná cigareta, to znamená, že všetky druhy tabakových výrobkov majú identický efekt. Vedci nezaznamenali, že by fajčenie cigariet s nízkym obsahom dechtov a nízkym obsahom nikotínu znižovalo ohrozenie chorobami koronárneho srdcovocievneho systému.
Následky fajčenia nepostihujú len samotných fajčiarov. Fajčenie z druhej ruky alebo inak nazývané aj pasívne fajčenie je pre nefajčiarov a najmä deti vážna zdravotná hrozba. Aj pri pasívnom fajčení je človek vystavený škodlivému vplyvu viac než 4000 chemikálií a najmenej 40 známych chemických agensov spôsobujúcich rakovinu. U nefajčiarov s vysokým krvným tlakom alebo vysokým obsahom cholesterolu v krvi, ktorí sú vystavení pasívnemu fajčeniu, je vyššie riziko rozvinutia srdcových ochorení. Pasívne fajčenie spôsobuje desaťkrát viac úmrtí na kardiovaskulárne ochorenia, ako je počet úmrtí na následky rakoviny. Štúdie dokazujú, že riziko úmrtí na následky kardiovaskulárnych ochorení je približne 30-krát vyššie u ľudí, ktorí sú vystavení pasívnemu fajčeniu. Fajčenie z druhej ruky vyvoláva aj iné choroby. Deti fajčiarov trpia oveľa častejšie infekciami dýchacích ciest ako deti nefajčiarov. Deti žien - nefajčiarok vystavené dymu z cigariet majú nižšiu pôrodnú hmotnosť.
Údaje Štatistického úradu SR z roku 2006 hovoria, že na Slovensku fajčí 38 percent dospelej populácie, pričom až 52 percent z nej je vo veku od 15 do 29 rokov.
Autor článku: TASR