Vyplácanie finančných stimulov fajčiarom im môže pomôcť skoncovať so zlozvykom. Uviedli to americkí vedci v novom vydaní magazínu New England Journal of Medicine. Je trikrát vyššia pravdepodobnosť, že fajčiari prestanú fajčiť aspoň na šesť mesiacov, ak im zaplatia 750 dolárov (580 eur). Také sú výsledky novej štúdie. Testu s "podplácaním" sa zúčastnilo takmer 900 zamestnancov amerického koncernu General Electric z 85 miest po celých USA.
Koncern General Electric (GE) odštartuje podobný pokus v roku 2010 a bude sa už týkať všetkých amerických zamestnancov. Vedenie koncernu je presvedčené, že tento projekt bude rentabilný z dlhodobého hľadiska. Jeho zámerom je ušetriť približne 50 miliónov dolárov (38,65 milióna eur), ktoré GE každoročne vynaloží na mimoriadne výdavky pre fajčiacich zamestnancov. Spoločnosť GE je presvedčená, že sa jej vráti to, čo investuje v nasledujúcich troch až piatich rokoch, a to prostredníctvom zníženej chorobnosti pracovníkov a ich zvýšenej pracovnej výkonnosti. Predchádzajúce štúdie ukázali, že menšie finančné stimuly mali slabý účinok na skoncovanie s fajčením, uviedol Kevin Volpp z Pensylvánskej univerzity, ktorý viedol výskum.
"Ak dokážete donútiť ľudí, aby prestali fajčiť na šesť a viac mesiacov, potom je šanca, že sa stanú nefajčiarmi aj sami od seba," dodal Volpp. "Stimulačné programy majú účinok vtedy, ak sú dobre premyslené a náležite financované. Ak máte malý rozpočet na stimulačný program, budete mať aj malý účinok," vysvetlil. V teste medzi zamestnancami GE dostala polovica účastníkov finančný stimul, zvyšok pracovníkov iba povzbudzovali, aby sa zapojili do programov zameraných na skoncovanie s fajčením.
Zdroj: www.news.bbc.co.uk
Autor článku: TASR