Na prevenciu a riziká pri užívaní alkoholu detí a mládeže upozornilo dnes Centrum pre liečbu drogových závislostí a Inštitút drogových závislostí na Hraničnej ulici v Bratislave. Práve počas nastávajúcich veľkonočných sviatkov sa mladí častokrát dostávajú do kontaktu s alkoholom.
"Kto dáva alkohol mladistvým, pácha trestný čin, a to sa netýka len pohostinstiev, ale aj samotných rodičov," konštatovala dnes pred novinármi hovorkyňa CPLDZ-IDZ Ivana Szemsö. Spoločnosť podľa jej slov popíjanie mladistvých toleruje, k prvému kontaktu s alkoholom dochádza v rodinách v rámci obligátnych rituálov pri rôznych sviatkoch, ako sú svadby, Veľká noc alebo narodeniny. Centrum v súvislosti s veľkonočnými sviatkami spustilo kampaň na školách upozorňujúcu napríklad na skutočnosť, že výslužka pre mladých mužov vo veku 15-16 rokov nie je správnym riešením. "Rodičia, ale aj škola by mali mladým vysvetliť, že k dospievaniu nepotrebujú alkohol," poznamenala Szemsö.
Trend pitia mládeže má na Slovensku podľa vedúceho IDZ Imricha Šteliara stúpajúci trend. V roku 2002 sa podľa prieskumu ESPAD za posledný mesiac opilo 34,9 percenta 15-16 ročných študentov stredných škôl, dievčat dokonca až 40,1 percenta. Prvú skúsenosť s pivom uvádzajú už žiaci okolo deviateho roku života. Okolo desiateho roku dochádza k prvej skúsenosti aj s inými alkoholickými nápojmi, s tvrdým alkoholom sa žiaci priemerne stretávajú okolo 11. roku života. Takmer polovici dvanásťročných a vyše dvom tretinám štrnásťročných už dospelý ponúkol alkoholický nápoj. V rámci Európy sa Slovensko pohybuje v prvej polovici rebríčka pri konzumovaní alkoholu mladistvými, nelichotivé druhé miesto však SR patrí pri užívaní alkoholu s tabletkami, čo takisto predstavuje závažný problém.
Soňa Holčíková z IDZ pripomenula, že podľa Štúdia Svetovej zdravotníckej organizácie je alkohol tretím najzávažnejším rizikovým faktorom poškodenia zdravia a predčasnej smrti. Hoci v západnej Európe sa v priemere pije viac ako v krajinách strednej a východnej Európy, obyvatelia strednej a východnej Európy si spôsobom pitia poškodzujú zdravie alkoholom trikrát viac ako obyvatelia západnej Európy.
Šteliar naznačil, že v prípade popíjania mladistvých možno chýba viac premyslená kampaň zameraná na ich cieľovú skupinu.
Autor článku: TASR