Tehotenstvo je v každom ohľade výnimočný stav. Bruško sa zaokrúhli, prsia sa naplnia a oťažejú. Pokožka a vlasy vyzerajú odrazu celkom inak. Pod vplyvom hormonálnych zmien sú podrobené extrémnym nárokom a to si vyžaduje zvýšenú starostlivosť.
Tehotenské hormóny môžu ovplyvňovať takmer každú časť tela: prsníky, kožu, vlasy, zuby ďasná. Rastúce bruško vám ovplyvní aj držanie tela. Ako sa fit a v pohode preniesť týmito vzrušujúcimi mesiacmi? Tehotenstvo je krásne, no i namáhavé.
Prsia
Veľa žien práve na zmene prsníkov zbadá, že sú tehotné: sú citlivé na dotyk, zväčšené a napnuté. Ženské hormóny ich pripravujú na produkovanie mlieka. Sú ťažšie, pokožka na nich je napnutejšia a presvitajú cez ňu žilky. Pružnosť kože je vystavená veľkej skúške: prsník „priberie“ v prvých mesiacoch v priemere 200 a celkovo až 300 gramov (i viac).
Ošetrovanie
Ak ste doposiaľ nenosili podprsenku, teraz by ste si to mali radšej rozmyslieť. Dobre formovaná podprsenka so širokými ramienkami odľahčí svaly a väzivo a tým udrží prsia vo forme. Denná masáž vitamínovými spevňujúcimi olejmi (olivový, klíčkový), krémami a mliekom s obsahom elastínu, kolagénu, najnovšie kolastínu a ceramidov zabráni tvorbe praskliniek -- strií.
Je dobré po rannom sprchovaní olej ľahko vmasírovať do pokožky ( potom sa krátko osprchovať spevňujúcim sprchovacím šampónom: naniesť ho odspodu pŕs smerom ku krku a opláchnuť). Aj prsné bradavky sa odporúča natierať - dva razy za deň mastnejším krémom. Postup masáže (olejom): Prsník chyťte oboma rukami a jemne ho natierajte smerom k prsnej bradavke.
Tip: Striedavé sprchy zvyšujú odolnosť kože voči napätiu.
Brucho a stehná
Objem bruška narastie v priemere na 100 cm. Tkanivo je veľmi namáhané. Nebezpečenstvo vzniku praskliniek (strií) je dosť veľké, najmä pri rýchlom priberaní. Pokožka sa napína aj v ostatných partiách tela, najmä na stehnách. Športové typy žien s dobre prekrvenými svalmi sú ohrozené menej, ak sa ani v tehotenstve nevzdávajú ľahkého športovania. Vhodné je plávanie, chôdza, vychádzky do prírody, opatrné bicyklovanie.
Ošetrovanie
Striedavé sprchy a pravidelné masáže poklopkávaním končekmi prstov zvýšia pružnosť kože bruška a pripravia ju na zväčšovanie objemu. Jemné telové pílingy a krúživé masáže kefkou zdola nahor podporia prekrvenie. Kvalitné ošetrovacie prípravky zlepšujú štruktúru kože, aj keď sa už objavia náznaky praskliniek.
Oleje s obsahom vitamínu E (olej z obilných klíčkov) nanesené na vlhkú pokožku do nej preniknú rýchlejšie a ľahšie. Gély s obsahom aloe vera pôsobia upokojujúco, kakaové maslo udržiava pokožku vláčnu.
Tip: Bruško masírujte kruhovito v smere hodinových ručičiek ráno a večer masážnym olejom alebo dostatočne výdatným telovým mliekom. Predtým si urobte poštipkávaciu masáž: pokožku na viacerých miestach systematicky poťahujte palcom a ukazovákom (asi 8 sekúnd podržte a pustite). Tak ostane pružná.
Chrbát
Veľa žien sa v posledných mesiacoch tehotenstva sťažuje na silné bolesti chrbta. Pochádzajú z typicky tehotensky prehnutej chrbtice. Pridružujú sa k nim aj bolesti zátylku a pliec.
Tip: Masáž chrbtice a postihnutých miest bežnými masážnymi prípravkami uvoľní väzivo, ba i nervový systém a prekrví celé svalové skupiny.
Nohy
Vyššia váha ku koncu tehotenstva zaťažuje nohy. Cievy musia privádzať viac krvi a tým sa zväčšuje riziko vzniku popraskaných cievok a kŕčových žíl.
Tip:
-
Vyhýbajte sa dlhému státiu, ale i sedeniu, noste pohodlné oblečenie.
-
Pri každej príležitosti si vyložte nohy.
-
Po prírodnom teréne choďte bosá, trénujte si prsty na nohách gymnastikou a keď dlhšie sedíte, masírujte si lýtka.
-
Nohy si masírujte špeciálnymi prípravkami na ošetrovanie nôh pomocou jemnej kefky.
-
Noste radšej polovysoké topánky a nohy zbytočne nepreťažujte.
-
Na opuchnuté nohy pomáhajú studené obklady so slanou vodou, s alpou, s mätovým čajom alebo s borievkovým olejom, prípadne krémami s ich obsahom.
Zuby
Ošetrovanie zubov v tehotenstve, ich pravidelné umývanie (najmä pri pálení záhy alebo po zvracaní) je veľmi dôležité, aby sa predišlo poškodeniu zubnej skloviny. Častejšie treba používať kvalitnú ústnu vodu. Sú nevyhnutné minimálne dve kontroly u zubného lekára.
Tvár
Zrýchlená látková výmena robí pleť ružovšou a jemnejšou. Je väčšinou dobre hydratovaná, takže sa vyrovnajú aj malé nedostatky. No niektoré ženy predsa len zápasia s nečistou pleťou. Je to znak toho, že krémy používané doteraz nie sú v tehotenstve vždy vhodné. Vaša pokožka sa totiž mení. Preto si vyberte vhodnú ošetrovaciu sériu, ktorá vyhovuje vašej pleti.
Ošetrovanie
Počas tehotenstva by žena mala používať jemné, neutrálne kozmetické prípravky na pokožku tela, alebo detskú telovú kozmetiku. Ak nenastali odlišné reakcie a zmeny požiadaviek pokožky na tvári, niet príčiny siahať po inej ošetrujúcej kozmetike ako doteraz.
Keďže v tomto období je väčšia pravdepodobnosť tvorby pigmentových škvŕn (občas sa objavia po treťom mesiaci tehotenstva na lícach, nose a nad hornou perou), je vhodné používať ako prevenciu denné krémy s vyšším ochranným faktorom (10 – 15). Čiastočne túto úlohu plní aj líčenie. Pigmentové škvrnky sa objavia niekedy aj na dekolte – pri dlhšom pobyte vonku (prechádzka, nákupy a pod.) si tieto partie chráňte opaľovacím mliekom s SPF aspoň 8 – 10.
Po tehotenstve sa škvrnky väčšinou stratia. Silnému slnku sa však radšej vyhýbajte. Pri suchej pokožke osobitne blahodarne pôsobia krémy na očné partie a špeciálne tampóniky, ktoré udržiavajú vlhkosť a uvoľňujú pocit napätia v pleti. Podobne ako masky. Raz za týždeň ich môžete naďalej používať.
Nazabudnite si aplikovať osviežujúce alebo špeciálne zvlhčujúce masky – zvyčajne pôsobia rýchlo a rozžiaria vám pleť. Počas aplikácie masky sa podľa možnosti uvoľnite – sadnite si alebo ľahnite. Žena je v tehotenstve častejšie unavená, ako pomoc na ošetrovanie tmavých kruhov pod očami sa odporúčajú spevňujúce očné krémiky (firming). Vhodné sú aj obklady z byliniek, čaju a pod.
Počas tehotenstva ovplyvňujú náladu pohlavné hormóny. Má to vplyv aj na pokožku. Ak bola predtým suchá, teraz môže byť mastnejšia. Mastná pokožka sa, naopak, môže znormalizovať, zmizne akné. Pre zvýšený objem telesných tekutín neraz opuchne aj tvár. Tu pomáhajú gélové chladivé masky – dajú sa používať každý druhý deň.
Vlasy
Zásluhou zdravšej výživy a hormonálnych zmien rastú vlasy v tehotenstve rýchlejšie a sú pevnejšie. Často však vznikajú stresy po trvalej. Ani najlepší kaderník vám nepovie, či sa podarí, alebo nie. Preto by sa žena do piateho mesiaca mala zaobísť bez chemickej úpravy vlasov. Od šiesteho mesiaca už väčšinou vlasy reagujú normálne. Istý čas po pôrode však treba rátať so zvýšeným vypadávaním vlasov, ktoré sa najneskôr do roka dá poriadku.
Návšteva kaderníka (vrátane farbenia) sa odporúča najmä kvôli psychike, nie z iných dôvodov, začiatkom mesiaca.
Tip: Pre intenzívnejšie potenie je nevyhnutné častejšie si umývať vlasy. Vyberte si nový, praktickejší účes – po pôrode vám ostane málo času na úpravu vlasov.
Autor článku: Agáta Görnerová