Ministerstvo zdravotníctva zaznamenalo v súvislosti s novelou zákona o ochrane nefajčiarov rôznorodé a neraz aj skresľujúce informácie pri vysvetľovaní niektorých pojmov. Právna norma, ktorú už odobril parlament, zavádza povinnosť stavebne oddeliť fajčiarske časti v zariadeniach, kde sa pripravujú, vyrábajú a podávajú pokrmy. V podnikoch, kde sa podávajú len nápoje, ostáva na rozhodnutí majiteľa, či pôjde o fajčiarsku, alebo nefajčiarsku prevádzku. Ako rezort informuje na svojej webovej stránke, podľa potravinového kódexu je pokrm upravená potravina na bezprostredné požívanie.
Ako pre TASR objasnil profesor Peter Šimko z Výskumného ústavu potravinárskeho, pokrm je tepelne alebo kulinárne upravená potravina. Medzi potraviny vo všeobecnosti patrí všetko to, čo sa konzumuje za účelom odstránenia pocitu hladu a má výživovú hodnotu. Priblížil, že pokrmy sú produkty špecializovaných zariadení, ako napríklad jedálne či reštaurácie a vznikajú kulinárnou úpravou potravín. Pokiaľ chce majiteľ zariadenia predávať napríklad bagety vo vákuovom balení, nepredáva podľa Šimka pokrmy. Tie by sa z bagiet stali napríklad až po ich ďalšej kulinárnej úprave, "čo je, pravda, už absurdná extrapolácia problému". Priblížil, že medzi pokrmy nepatria tiež lupienky, oriešky či keksíky. Podľa potravinového kódexu sú oriešky, čipsy, slané tyčinky, pagáče, korbáčiky potraviny, čiže nejde o pokrm. Produkty studenej kuchyne napríklad utopence či nakladané syry, naopak, podľa Šimka pod kategóriu pokrmy spadajú, pretože ako vysvetlil, prešli kulinárnou úpravou.
Právna norma napokon nezavádza úplný zákaz fajčenia vo všetkých zariadeniach spoločného stravovania, ako to navrhovala poslankyňa Tatiana Rosová (SDKÚ-DS). Majitelia zariadení spoločného stravovania, kde sa podávajú pokrmy, tak budú musieť do septembra vybudovať nefajčiarske časti. Od ostatného priestoru majú byť stavebne oddelené, majú zaberať minimálne polovicu z rozlohy zariadenia a budú musieť byť umiestnené pri vstupe do zariadenia. V prípade, že sa majitelia nerozhodnú pre stavebné úpravy, musia zaviesť v takýchto zariadeniach úplný zákaz fajčenia. S výnimkou vybudovania častí pre nefajčiarov bude novela účinná od 1. apríla.
"Zákon nám viac sťažuje ako pomáha. Všetci sme dúfali, že bude plošný zákaz pre všetky strediská, a tým by to bolo poriešené," myslí si Ján Palinský z Europenziónu Salaš na Zemplínskej Šírave. Podotkol, že norma skoro nič nerieši a prezident by ju nemal podpísať. Úplný zákaz fajčenia v hoteloch a reštauráciách by privítal aj riaditeľ hotela Remata v Ráztočne Miroslav Kratka. "Nový zákon bude mať v praxi veľké medzery. Určite sa nejakým spôsobom bude dať z neho opäť vykľučkovať," konštatoval. Objasnil, že hotel sa prispôsobí novele vybudovaním oddelených častí pre fajčiarov. "Aj tak sme tu doteraz nemali kaviareň," podotkol. "Keď je niekto naučený chodiť do krčmy a baru, aj tak tam bude chodiť," uviedol riaditeľ hotela Havrania v Zázrivej Marián Čallo s tým, že fajčiar sa s týmto stavom nakoniec zmieri. Objasnil, že tento hotel už dva roky funguje ako nefajčiarsky a hostia s tým majú menší problém iba v zime. "Nemôžu však nič iné robiť. Rýchlo pofajčia a utekajú dnu," priblížil. Schválením novely sa podľa riaditeľa banskobystrického hotela Lux Patrika Bočkaya potvrdilo, že naša spoločnosť ešte nedozrela ku schopnosti urobiť radikálne rozhodnutie. "Jej interpretácia v konečnom dôsledku bude nepresná, zmätočná a nebude vytvárať jednoznačne rovnaké podmienky pre všetkých," uzavrel.
Autor článku: TASR