Vedci sa priblížili k vytvoreniu syntetickej a lacnejšej verzii lieku proti malárii známeho ako artemisinin. V najnovšom vydaní to oznámil magazín Nature.
Vedci upozornili, že priemyselná výroba lieku môže byť vzdialená päť až desať rokov. Výsledky výskumu sú však nádejou pre 300-500 miliónov ľudí, ktorí každý rok na chorobu prenášanú komármi ochorejú. Viac ako 1,5 milióna nakazených, prevažne detí v Afrike a Ázii, chorobe každoročne podľahne.
Vedci sa už vopred vzdali finančných nárokov, takže liek bude možné vyrábať lacno.
Artemisinin je najúčinnejší známy prípravok na liečenie malárie. Vyrába sa z výťažkov paliny Artemisia annua, ktorá rastie v Číne a Vietname. Dodávky rastliny sú však obmedzené a na výrobu lieku je ich treba obrovské množstvo.
Liek, ktorý dokázal 100-percentnú účinnosť, teraz stojí 2,4 dolára za jednu dávku, a vo väčšine rozvojových krajín je preto nedostupný.
Vedci z Kalifornskej univerzity, Berkeley však zvládli výrobu kyseliny artemisinikovej, čo môže viesť k lacnejšej výrobe, uvádza Nature.
Tím vedený Jayom D. Keaslingom pred dvoma rokmi vytvoril baktériu schopnú kyselinu produkovať, syntéza lieku bola však stále príliš drahá, viac ako stanovený cieľ 25 centov za dávku. Minulý rok však vedci upravili metabolizmus mikróbu, ktorý zvýšil produktivitu pri syntéze.
Keaslin spolupracoval so sanfranciským Institute for OneWorld Health, neziskovou farmaceutickou spoločnosťou, a firmou Amyris Biotechnologies. Projekt podporila 43-miliónovým grantom nadácia Billa a Melindy Gatesových.
Autor článku: TASR