Používanie digitálnych tlakomerov na meranie krvného tlaku už nie je neznámou pre mnohých z nás. Vďaka jednoduchej manipulácii sa stalo pravidelným rituálom v mnohých rodinách. Poskytuje rýchlu a presnú informáciu o stave nášho organizmu v danom okamžiku.
Návšteva ordinácie prebieha mnoho ráz za stiesnených podmienok – preplnená čakáreň, nervozita pacientov ... Pre niektorých z nás je stresujúcim momentom už sám pohľad na biely plášť. Lekári preto odporúčajú merať si tlak a j v domácich podmienkach.
Ideálne je zapisovať si údaje do akéhosi „osobného výkazu o krvnom tlaku“. Zaznamenané hodnoty poskytujú lekárovi dôležité informácie o úspechu liečby a slúžia na kontrolu či prípadnú zmenu terapie. Ak tlak dosahuje hodnoty, ktoré by mohli byť pre nás nebezpečné, môže ihneď účinne zasiahnuť.
Ako si digitálny tlakomer vyberať?
Niektoré lekárne poskytujú službu naviac – bezplatné meranie tlaku. tu sa môžeme oboznámiť so zásadami merania bez stresu a pod odborným dohľadom. Pri kúpe zohľadňujme radšej teda takéto pracovisko – obdobnú službu nám poskytnú aj výdajne zdravotníckych pomôcok, centrá zdravia, predajne zdravotníckej techniky, atď.. Tlakomer nám nielen vyskúšajú, ale nás s ním naučia i správne zaobchádzať.
Pri výbere digitálneho tlakomeru je veľmi dôležité ohodnotenie najmenej tromi medzinárodnými certifikátmi kvality, podľa možnosti kupujeme teda značkové prístroje.
Nezanedbateľný, kritériom je tiež dostupný a spoľahlivý záručný a pozáručný servis, najlepšie s možnosťou osobnej návštevy.
Ako zabezpečiť kľudové meranie tlaku krvi?
Slovensko patrí medzi prvé európske krajiny, kde je v ponuke lekární už dnes digitálny tlakomer s viacnásobným meraním. Využíva sa pri ňom MAM technológia. Trojnásobné meranie počas troch minút sa spracúva mikroprocesorom v výsledkom sú vypočítané hodnoty tlaku krvi pacienta v pokoji. Prístroj je opatrený „samokontrolou“ – upozorní napríklad na zle založenú manžetu, či inú chybu, ktorú pri meraní môžeme urobiť. Je cenovo dostupný.
Už aj identifikácia arytmie
Ak trpíme vysokým krvným tlakom so sklonom k arytmii, je pre nás určený plnoautomatický tlakomer s integrovanou PAD technológiou na identifikáciu arytmie. Na arytmiu nás upozorní nielen symbolom na displeji, ale i zvukovým signálom.
Farebne podsvietený displej
Na rizikové hodnoty krvného tlaku okamžite našu pozornosť upriami praktická pomôcka – farebné podsvietenie displeja. Zelená farba signalizuje, že náš tlak je v poriadku. Žltá farba avizuje mierne zvýšený krvný tlak a vyzýva nás prehodnotiť svoj životný štýl. Na okamžité vyšetrenie do lekárskej ambulancie nás posiela červená farba – poukazuje na vysoký krvný tlak – hypertenziu 1. až 3. stupňa.
Vysoký krvný tlak
Trvalo vysoký krvný tlak podstatne skracuje dĺžku života a môže mať vážne zdravotné následky – napríklad ochorenie srdca, obličiek, poškodenie zraku a ciev. Nepodceňujme preto jeho pravidelné meranie.
Autor článku: Anna Rumanová