Nie každý druh rakoviny je preventabilne zistiteľný. Naopak až 80 percent druhov rakoviny sa dá zistiť iba vtedy, ak sa u pacienta už prejavujú symptómy. Aj napriek tomu, že kolorektálny karcinóm (KRK), teda rakovina hrubého čreva a konečníka, k týmto druhom nepatrí a dokáže ho už pomerne skoro odhaliť jednoduchý test na skryté krvácanie do stolice, počet novodiagnostikovaných prípadov ochorenia je stále vysoký. Jedným z krokov, ktoré by mali napomôcť väčšiemu záchytu ochorení vo včasných štádiách, je aj zaradenie kolonoskopického vyšetrenia medzi preventívne onkologické prehliadky.
"V súčasnosti sa do našej legislatívy zaradila kolonoskopia ako preventívna prehliadka nad 50 rokov, čiže to je to nóvum, ktoré tu nebolo. Bude to prevencia, ktorá je normálne hradená a ktorá bude môcť byť urobená aj bez toho, aby človek mal príznaky," vysvetlil dnes na tlačovej konferencii v Bratislave minister zdravotníctva SR Richard Raši. Dôsledné kolonoskopické vyšetrenie zaručí bezpríznakovému pacientovi desaťročnú istotu. "Pokiaľ má pacient akýkoľvek príznak, môže ísť na toto vyšetrenie hocikedy," dodal Raši. Doteraz bol podľa gastroenterológa Rudolfa Hrčku stav taký, že kolonoskopiu podstúpil pacient vtedy, ak mal pozitívny test alebo bol na vyšetrenie iný medicínsky dôvod. Po novom tak lekári, dostanú nový kód pre preventívnu kolonoskopiu, čo im podľa jeho slov umožní robiť tieto vyšetrenia neobmedzene. "Čiže ak pôjde o kolonoskopiu z preventívnych dôvodov, tak lekár - gastroenterológ nebude limitovaný, tak ako doteraz," vysvetlil.
Rakovina patrí medzi najčastejšie sa vyskytujúce ochorenia vo vyspelých štátoch sveta, spolu s chorobami srdca a ciev. Predpokladá sa, že v budúcnosti bude mať ich výskyt ešte stúpajúci charakter, pričom počet úmrtí na onkologické ochorenia bude vyšší ako na kardiovaskulárne ochorenia. Podľa riaditeľky Svetovej zdravotníckej organizácie na Slovensku Dariny Sedlákovej by v prevencii onkologických ochorení mal dôležitú úlohu zohrať plánovaný organizovaný skríning. "Celoplošný, celonárodný skríning, ktorého podstatou je pozývanie občanov, aj takých, ktorí sa cítia úplne zdraví, aby prišli na preventívnu prehliadku a skríningové vyšetrenie pre dané ochorenia absolvovali," dodala. Národný skríningový program, ktorý sa zameriava najmä na skríning rakoviny krčka maternice, prsníka a rakoviny hrubého čreva a konečníka, je súčasťou Národného onkologického programu. Podľa ministra Rašiho v súčasnosti odborná onkologická spoločnosť končí s prípravou tohto programu a reálny by mohol byť v najbližšom období.
KRK je na Slovensku najčastejším onkologickým ochorením a druhou najčastejšou príčinnou úmrtia na zhubné ochorenie. Je to pritom liečiteľný typ rakoviny, pokiaľ sa diagnostikuje včas. Jednoduchý a bezbolestný test na skryté krvácanie do stolice ho dokáže odhaliť v štádiu, keď je možné nádor vyoperovať, a tak úplne vyliečiť až 95 percent pacientov. Napriek tomu je na Slovensku ročne diagnostikovaných 3000 nových prípadov a 1700 pacientov na ochorenie umiera. Kolonoskopiu, teda vyšetrenie sliznice a vnútorných častí hrubého čreva lekár vykonáva pomocou endoskopického prístroja - kolonoskopu. Tenká hadička je ohybná a na konci má zabudované svetlo. Okrem pohľadu do vnútra čreva umožňuje aj odber vzorky tkaniva na mikroskopické vyšetrenie. To dokáže definitívne odhaliť, či je nádor zhubný, presne stanoviť typ nádoru a jeho rozsah.
Autor článku: TASR