Deti narodené po 1. januári 2009 čaká podľa nového očkovacieho kalendára od marca 2009 prvé povinné očkovanie proti pneumokokovým invazívnym ochoreniam. Prvú z troch povinných vakcín, ktoré plne hradia zdravotné poisťovne, zaočkujú detskí lekári v treťom mesiaci života, ďalšia nasleduje v piatom mesiaci a tretiu dávku dostanú deti v 11. až 12. mesiaci života.
Ako uviedol prednosta Kliniky pre deti a dorast Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici a dekan Fakulty zdravotníctva Slovenskej zdravotníckej univerzity Svetozár Dluholucký, je to veľmi prospešný krok na dosiahnutie lepšieho zdravia detí na Slovensku. "Pneumokok je najzávažnejším pôvodcom ťažkých invazívnych a potenciálne smrteľných ochorení u detí," uviedol na margo toho, prečo Úrad verejného zdravotníctva SR rozhodol od 1. januára 2009 o povinnom očkovaní proti pneumokokovým invazívnych ochoreniam. V týchto dňoch sa začína postupne realizovať v ordináciách detských lekárov.
"Voči pneumokokom je potrebné chrániť hlavne deti do 5 rokov, ale tiež starších ľudí nad 65 rokov," spresnil Dluholucký s tým, že vysoké riziko predstavujú pneumokoky pre deti do dvoch rokov, ktoré majú oslabený imunitný systém alebo trpia chronickým ochorením. Podľa banskobystrického pediatra po roku 2000 v sledovanom dvojročnom časovom úseku do roku 2003 zomrelo na Slovensku následkom pneumokokových infekcií osem detí a všetky boli mladšie ako 15 mesiacov. Boli tiež prípady, keď sa obrovským úsilím lekárov podarilo zachrániť život, avšak s ťažkými následkami, slepotou, hluchotou alebo poškodením mozgu.
Pneumokoky môžu spôsobovať zápal stredného ucha, zápal prínosových dutín alebo zápal priedušiek. Spôsobujú tiež závažné ochorenia ako otravu krvi, septický šok či zápal mozgových blán. Odhaduje sa, že na Slovensku ochorie ročne 18 detí vo veku do päť rokov na pneumokokovú meningitídu, 122 na pneumokokovú sepsu a 35.000 detí na pneumokokový zápal stredného ucha. Na Slovensku bolo očkovanie proti pneumokokom ako dobrovoľné dostupné od januára 2006. Skúsenosti z krajín, kde zaviedli očkovanie v rámci národných imunizačných programov, ukazujú, že jeho zavedenie znamenalo zníženie vážneho výskytu pneumokokových infekcií u detí takmer o 80 percent. Aj preto Svetová zdravotnícka organizácia WHO deklarovala zaradenie očkovania na tento druh ochorenia do národných kalendárov očkovaní ako najvyššiu prioritu pre národné imunizačné programy. V súčasnosti aj napriek niektorým rastúcim kritickým hlasom odporcov povinného podávania vakcín má očkovanie proti pneumokokom zaradené do národných imunizačných programov viac ako 30 krajín sveta, vrátane USA, Kanady, Veľkej Británie, Nemecka, Švédska, Nórska a ďalších krajín.
Autor článku: TASR