Spoločnosť Celgene International Sarl (Nasdaq:CELG) oznámila uverejnenie výsledkov z AZA-001, najrozsiahlejšej, medzinárodnej, randomizovanej štúdie v III. fáze, aká sa kedy uskutočnila v prípade pacientov s vysokorizikovými myelodysplastickými syndrómami (MDS), v časopise The Lancet Oncology. Z údajov vyplýva, že liek VIDAZA (azacitidín) preukázal významné predĺženie celkového prežitia v porovnaní s konvenčnými režimami starostlivosti (CCR) v prípade pacientov so stredným-2 a vysokorizikovým MDS a s AML s 20 až 30 percentami blastov v kostnej dreni.
Priemerné celkové prežitie pacientov liečených liekom VIDAZA (n=179) bolo 24,5 mesiacov v porovnaní s 15 mesiacmi v prípade pacientov, ktorí dostávali liečbu CCR (n=179), čo je zlepšenie o 9,5 mesiacov (p=0,0001). CCR zahŕňa najlepšiu podpornú starostlivosť, nízke dávky ARA-C a štandardnú chemoterapiu. Zistilo sa 42%-né zníženie rizika smrti (miera rizika 0,58; IS 95 %). Miera dvojročného prežitia bola takmer dvojnásobná - 50,8 percent pre pacientov užívajúcich liek VIDAZA v porovnaní s 26,2 percentami pre pacientov, ktorí dostávali CCR (p=0,0001). Predĺženie prežitia sa pozorovalo vo všetkých podskupinách relevantných pacientov vrátane pacientov starších ako 65 rokov a pacientov so slabou cytogenetikou, čo je slabý prognostický faktor. Prínos pre prežitie sa okrem toho pozoroval v prípade 34 percent pacientov s AML, klasifikovanou podľa Svetovej zdravotníckej organizácie.
Okrem toho, 45 percent pacientov dosiahlo nezávislosť od transfúzií červených krviniek v porovnaní s 11 percentami pacientov, ktorí dostávali liečbu CCR (p<0,0001) a 85,3 percentami pacientov liečených liekom VIDAZA, ktorí boli nezávislí od transfúzií červených krviniek vo východiskovom bode. Cieľom výskumníkov bolo liečiť pacientov až do progresie ochorenia; priemerný počet cyklov lieku VIDAZA bol deväť. MUDr. Pierre Fenaux, Ph.D., z Université de Paris a vedúci výskumník skúšky AZA-001, skúmajúcej prežitie, povedal: "Klinické údaje z tejto medzinárodnej štúdie porovnávajúcej azacitidín s konvenčnými režimami starostlivosti prvý raz dokázali značné zlepšenie celkového prežitia pacientov so stredným-2 a vysokorizikovým MDS. To je skutočne pozitívny vývoj pre pacientov žijúcich s týmito ťažko liečiteľnými malignitami." Predpokladá sa, že liek VIDAZA má čiastočne nový mechanizmus účinku založený na novej vede epigenetike—sú to chemické zmeny, ktoré regulujú aktivitu génov.
Ako už bolo hlásené v prípade lieku VIDAZA, k najčastejším hematologickým nežiaducim účinkom patrí neutropénia, trombocytopénia a anémia. K najčastejším nehematologickým udalostiam patria reakcie na mieste podania injekcie, nevoľnosť, vracanie, únava a hnačka. Miera komplikácií spojených s krvácaním a infekcií je podobná ako v prípade najlepšej podpornej starostlivosti a riziko infekcie vyžadujúce použitie intravenóznych antibiotík sa pri užívaní lieku VIDAZA znížilo o jednu tretinu v porovnaní s konvenčnými režimami starostlivosti.
O lieku VIDAZA
V decembri 2008 sa liek VIDAZA stal prvým a jediným liekom schváleným Európskou komisiou, ktorý dokázateľne významne predlžuje celkové prežitie v porovnaní s konvenčnými režimami starostlivosti v prípade pacientov so stredným-2 a vysokorizikovým MDS a s AML. Úrad pre lieky a potraviny Spojených štátov (FDA) začiatkom roku 2008 zahrnul toto predĺženie celkového prežitia do schválenej indikácie lieku VIDAZA na liečbu všetkých piatich podpypov MDS (francúzsky, americký a britský (FAB)), ktorá zahŕňa nízkorizikových aj vysokorizikových pacientov. K týmto podtypom patrí: refraktérna anémia (RA) alebo refraktérna anémia s prstencovitými sideroblastami (RARS), ak je sprevádzaná neutropéniou alebo trombocytopéniou alebo ak vyžaduje transfúzie; refraktérna anémia s nadbytkom blastov (RAEB), refraktérna anémia s nadbytkom transformovaných blastov (RAEB-T) a chronická myelomonocytická leukémia (CMML). Najnovší systém klasifikácie podľa WHO zaraďuje do kategórie AML pacientov s RAEB-T. Liek VIDAZA bol na niektorých trhoch označený ako liek na ojedinelé ochorenie vrátane Európskej únie, Spojených štátov a Japonska.
Nežiaduce reakcie, ktoré sa považovali za potenciálne alebo pravdepodobne súvisiace s podávaním lieku VIDAZA, sa vyskytli v prípade 97 % pacientov. Najčastejšie hlásené nežiaduce reakcie vyskytujúce sa pri liečbe liekom VIDAZA boli hematologické reakcie (71,4 %) vrátane trombocytopénie, neutropénie a leukopénie (väčšinou 3./4. stupňa), gastrointestinálne udalosti (60,6 %) vrátane nevoľnosti a vracania (väčšinou 1./2. stupňa) alebo reakcie na mieste podania injekcie (77,1 %; väčšinou 1./2. stupňa).
O epigenetike
VIDAZA je epigenetická zlúčenina, o ktorej sa predpokladá, že má antineoplastické účinky, pretože spôsobuje hypometyláciu DNA, a priamy cytotoxický účinok na abnormálne hematopoetické bunky v kostnej dreni. Koncentrácia lieku VIDAZA potrebná na maximálnu inhibíciu metylácie DNA in-vitro nespôsobuje závažnú supresiu syntézy DNA. Hypometylácia DNA v abnormálnych metylovaných génoch podieľajúcich sa na regulácii normálneho bunkového cyklu, na diferenciácii a dráhach zániku môže viesť ku génovej re-expresii a obnoveniu funkcií rakovinových buniek potlačených karcinómom.
Hypometylácia môže obnoviť normálnu funkciu génov, ktoré sú nevyhnutné pre diferenciáciu a proliferáciu. Cytotoxické účinky lieku VIDAZA spôsobujú smrť rýchlo sa deliacich buniek vrátane rakovinových buniek, ktoré už nereagujú na riadiace mechanizmy normálneho rastu. Neproliferujúce bunky sú relatívne necitlivé na liek VIDAZA.
O myelodysplastických syndrómoch
Myelodysplastické syndrómy (MDS) sú skupina hematologických malignít, ktoré postihujú približne 300 000 ľudí na celom svete. Myelodysplastické syndrómy sa vyskytujú vtedy, keď krvinky v kostnej dreni ostávajú v nezrelom alebo "blastovom" štádiu a nevyvíjajú sa na zrelé bunky schopné vykonávať svoje normálne funkcie. Kostná dreň napokon môže byť vyplnená blastovými bunkami, čo potláča normálny vývin buniek. Pacienti s vysokorizikovým MDS priemerne prežívajú približne 6-12 mesiacov. Pacienti s MDS sa často musia spoliehať na krvné transfúzie na kontrolu symptómov anémie a únavy, pričom sa u nich môže vyvinúť preťaženie železom, ktoré ohrozuje život a/alebo toxicita vyvolaná častými transfúziami, čo zdôrazňuje kritickú potrebu novej liečby zameriavajúcej sa na príčinu tohto stavu a nielen na kontrolu symptómov.
O spoločnosti Celgene International Sarl
Spoločnosť Celgene International Sarl, nachádzajúca sa v Boudry, v kantóne Neuchâtel vo Švajčiarsku, je dcérske, medzinárodné ústredie spoločnosti Celgene. Spoločnosť Celgene so sídlom v New Jersey je integrovaná, globálna biofarmaceutická spoločnosť zameraná v prvom rade na výskum, vývoj a komercializáciu nových druhov liečby rakoviny a zápalových ochorení prostredníctvom regulácie génov a proteínov. Viac informácií sa nachádza na internetovej stránke spoločnosti www.celgene.com.
Toto vydanie obsahuje určité prezieravé výroky, ktoré zahŕňajú známe i neznáme riziká, odklady, nejasnosti a ďalšie faktory, ktoré nie sú pod kontrolou spoločnosti, čo môže spôsobiť, že aktuálne výsledky, výkon alebo úspechy spoločnosti budú materiálne odlišné od výsledkov, výkonu alebo ďalších očakávaní zahrnutých v týchto prezieravých výrokoch. Tieto faktory zahŕňajú výsledky súčasného alebo prebiehajúceho výskumu a vývojové aktivity, kroky úradu FDA a ďalších regulačných úradov a faktory podrobne opísané v dokumentoch spoločnosti s cennými papiermi a burzovou komisiou, ako sú napríklad hlásenia Form 10-K, 10-Q a 8-Ks.
Autor článku: /-/