Termín pôrodu sa blíži a vy premýšľate, čo pripraviť pre bábätko, čo si zobrať so sebou do pôrodnice. Nenechávajte si nakupovanie na poslednú chvíľu. Nedajte na povery, že pre dieťatko nakupujeme až po narodení, ale všetko potrebné pre prvé týždne si pripravte už pred pôrodom.
Po príchode z pôrodnice vás starostlivosť o bábätko pohltí natoľko, že nebudete mať čas vyberať a nakupovať detské veci. Ak si všetko potrebné zaobstaráte už v predstihu, vyhnete sa stresu a navyše, na nič dôležité nezabudnete. Kým sa vyberiete na nákupy, urobte si zoznam všetkých vecí, ktoré budete potrebovať.
Čo si pripravíme doma
Zoznam všetkého potrebného pre bábätko si robíme postupne, začneme už od piateho mesiaca tehotenstva. Takto si stihneme v predstihu všetko dobre premyslieť, pozisťovať a do nákupov zapojiť prípadne i rodinných príslušníkov. Veď zaobstaranie detskej výbavičky, vrátane postieľky a kočiarika nie je veru lacná záležitosť. Výpomoc starých rodičov, krstných či iných príbuzných a priateľov iste príde vhod. Zoznam nám v tomto prípade poslúži aj na to, aby naši blízki nekupovali zbytočnosti, alebo veci, ktoré sa nám nepáčia. Ak si všetko pripravíme, po príchode z pôrodnice sa budeme môcť v pokoji venovať len svojmu bábätku.
Pre novorodenca si obstaráme len niekoľko kusov oblečenia v najmenšej veľkosti 56. Dieťatko totiž rýchlo rastie, a preto bude potrebovať viac košieľok a dupačiek vo veľkosti 62. Kupujeme podľa toho, v akom ročnom období sa naše bábätko narodí. V lete asi nevyužijeme teple svetríky a zimný overal, zato prikúpime niekoľko ľahkých body a tenkých dupačiek.
Oblečenie by malo byť z prírodných materiálov, najmä z bavlny. Všímame si aj jeho praktickosť, napríklad či sa ľahko oblieka, či ma dostatočne široký otvor pre hlavičku, košieľky sú najlepšie zavinovacie, dupačky a overal so zapínaním na nôžkach, aby sme dieťatko mohli ľahšie prebaliť.
Oplatí sa kupovať komplety, napríklad svetrík s čiapočkou, alebo overal s čiapočkou a kabátikom. Aj pri dieťatku vyberáme také vzory, ktoré môžeme vzájomne kombinovať, aby sme naše bábätko obliekali nielen zdravo, ale aj vkusne a pekne.
Novorodenec na prvé týždne potrebuje:
-
6 – 8 košieľok, alebo body
-
4 bavlnené a 2 teple dupačky
-
tenké a 2 teple čiapočky
-
3 bavlnené overaly
-
1 – 2 pary tenkých bavlnených rukavičiek, na zimu 1 –2 teple rukavičky
-
2 svetríky
-
4 pary bavlnených ponožiek (froté)
-
na zimu 1 teplu kombinézu – overal
-
niekoľko bavlnených alebo froté podbradníkov
Celkom malé dieťatko dobre ochráni zavinovačka. Potrebujeme 2 – 3 kusy. Kým voľakedy mamičky zavinovali svoje dieťatko do periniek s volánikmi a zaväzovaním na množstvo šnúrok, dnes sa deti balia do jednoduchých, praktických a ľahkých štvorcových alebo obdĺžnikových zavinovačiek na suchý zips. Bábätko je v nich zabalene raz dva a dokonale je chránené pred chladom. Pre väčšiu bezpečnosť, aby z nej dieťatko nevykĺzlo, však radšej vyberieme kombinovanú zavinovačku na suchý zips, aj na zaviazanie.
Na zimu bude dieťa potrebovať fusak. Namiesto ovčej vlny je vhodnejší prešívaný fusak z pracieho materiálu kombinovaný aj s kapucňou.
Postieľka na spanie i na hranie
Prvé mesiace môže dieťa spať vo veľkom koši alebo kolíske. Najmä hojdanie kolísky pôsobí na novorodenca veľmi upokojujúco, pretože je zvyknuté na stály pohyb v maminom brušku. Praktickejšie je však zaobstarať si hneď detskú postieľku. Mala by mať rozmery 70 × 140 alebo 60 × 120, pevnú konštrukciu, ekologickú povrchovú úpravu so zaoblenými hranami a možnosťou aspoň dvoch polôh výškového nastavenia. Rozpätie medzi jednotlivými rebrami na bočnici by nemalo byť väčšie ako 4 cm, aby sa cez ne dieťa neprepadlo.
Spustené bočnice by mali byť aspoň 22 cm nad úrovňou matraca a zdvihnuté aspoň 65 cm nad jeho úrovňou. Vhodný je tvrdší antialergicky matrac. Medzera medzi matracom a krajom postele by nemala byť širšia ako na dva prsty. Postieľka by mala mať bezpečnostnú poistku proti samovoľnému spusteniu bočníc. Rám by mal byť dostatočne pevný, aby odolal aj náporu skákajúceho staršieho dieťaťa.
Do postieľky kúpime detsky paplón alebo perinku, najlepšie z pracieho antialergického materiálu. Dieťa do roka nepotrebuje vankúš, no malý vankúšik využijeme pri dojčení, alebo pri polohovaní bábätka. Zaobstaráme si aspoň tri súpravy bavlneného povlečenia a tri plachty. Odporúčame aj ochranu na boky postieľky. Šikovne mamičky si ju môžu ušiť aj samy, ale v obchode si môžeme vybrať cenovo dostupne bočnice v rôznych vzoroch aj s baldachýnom.
Každá mamina ocení aj takzvane ležadlo, v ktorom môže byť v pololežiacej polohe aj dojča. Ležadlo môžeme polohovať, ľahko sa prenáša, a tak bábätko môžeme zobrať so sebou hoci do kuchyne, variť pri ňom či upratovať. Dieťatko je v ňom v bezpečí, a navyše, v takejto polohe môže pozorovať okolie a prijímať veľa nových vnemov. Veľmi dobre ho využijeme aj pri kŕmení dieťatka.
Ideme sa kúpať!
Na kúpanie a prebaľovanie si zaobstaráme detskú vaničku, praktická je s protišmykovou úpravou. K vaničke prikúpime aj stojan na bezpečné držanie vaničky na vani alebo samostatne. Najmä menej skúsené mamičky ocenia ležadlo do vaničky, pretože takto nemusia dieťatko pri umývaní stále pridŕžať. Zíde sa aj teplomer na meranie teploty vody. Na umývanie budeme potrebovať 3 – 4 žinenky či rukavičky a kvalitne detské mydlo. Po kúpeli, ale aj pri prebaľovaní kladieme dieťa na špeciálnu tvarovanú podložku na prebaľovanie, z ktorej sa nemôže skotúľať na bok. Mala by byť umývateľná. Praktická je skladacia a prenosná podložka, ktorú môžeme zobrať so sebou aj mimo domu. Doma je ideálne umiestniť pri postieľke skrinkový pult na prebaľovanie so zásuvkami na všetky potrebné veci.
Na utieranie potrebujeme 2 – 3 bavlnené mäkké osušky, najlepšie aj s kapucou a približne 30 bavlnených plienok. Zídu sa ako podložka pri prebaľovaní, do postieľky pod hlavičku či pri kŕmení. Aj najmenší drobček by mal mať detskú kefku na vlásky s jemnými štetinkami a vlastne nožničky na strihanie nechtov. Potrebujeme aj tyčinky na čistenie nošteka a ušiek.
Na ošetrenie pupčeka novorodenca budeme potrebovať 60 - percentný lieh. Na premastenie tela si zaobstaráme kvalitný detsky olej a na zadoček špeciálny detsky hojivý krém.
Konkrétne výrobky nám poradia v lekárni alebo v detskej poradni. Mali by sme sa zásobiť aj dostatočným množstvom jednorazových plienok. Pre správny vývoj bedrových kĺbov potrebuje tiež dieťatko v prvých mesiacoch ortopedické nohavičky. Používajú sa na klasické bavlnené alebo aj na jednorazové plienky.
Vyberáme kočík
Nepodľahnite módnym trendom a nekúpte hneď prvý kočík, ktorý sa vám zápači. Vyplatí sa dobre sa oboznámiť s celou ponukou na trhu. Vaše dieťa bude totiž potrebovať kočík minimálne dva roky, a tak by mal niečo vydržať a spĺňať aj viaceré kritéria. Pre novorodenca a ležiace dojča je najvhodnejší takzvaný hlboký kočík s vaničkou. Mala by byť dostatočne veľká a hlboká, aby sa do nej v zime zmestil aj objemnejší fusak a tepla prikrývka.
Novorodenec zvyknutý v maminom brušku na neustály pohyb, sa ho dožaduje aj po narodení. Preto by sa mal hlboký kočík dobre hojdať. To znamení, že musí mať dobre odpružené a nafukovacie kolesá, a pokiaľ možno, aj hojdaciu konštrukciu podvozku. Ešte pred kúpou si vyskúšame, či je kočík dostatočne stabilný a či nám vyhovuje jeho výška, aby sme sa nemuseli k dieťatku príliš skláňať. Pre vyššie postavy je výhodná aj nastaviteľná rúčka kočíka a možnosť prekladať ju na obe strany. Kočík by mal mať aj dostatočne veľký odkladací priestor, pripadne vrecká na bokoch vaničky a praktickú tašku na všetko potrebne.
Nie vždy si všímame skladnosť kočíka, možnosť ľahko a rýchlo ho rozložiť a zložiť. Je to dôležité najmä vtedy, ak budeme kočík častejšie prepravovať v aute. Niekedy je výhodnejšie kúpiť namiesto robustnej trojkombinácie najprv hlboký a neskôr kvalitný športový kočiarik, pripadne takzvaný golfík. Kočík musí mať aj ochranný kryt proti dažďu. Súčasťou výbavy je pri niektorých typoch fusak prispôsobený na veľkosť vaničky. Praktická je aj kombinácia pevného základu a prenosnej vaničky – tašky s dostatočne pevnými rúčkami, v ktorej môžeme dieťa prenášať. Najmä v lete si na kočík zaobstaráme aj sieťku proti hmyzu.
Bezpečný strážca a ochranca
Malé dieťa by sme nemali nechávať bez dozoru. Aby sme nemuseli byť neustále pri ňom, využijeme výhody spoľahlivého strážcu – detského monitora zvuku. Citlivý aparát zachytí každý zvuk v miestnosti a prenesie ho do nášho prijímača. Na trhu sú rôzne typy, najlepšie sú s čo najväčším dosahom. Môžeme si tak napríklad na dovolenke počas spánku nášho drobčeka sadnúť v kaviarni hotela na kávu. Vysielačka nám ihneď oznámi, keď sa dieťa zobudí a začne plakať alebo si len tak džavotať. Existujú aj monitory s obrazovkou, kde môžeme dieťatko nielen počuť, ale aj vidieť. Mnohé mamičky straší obava pred takzvaným syndrómom náhleho úmrtia, keď dieťa z neznámej príčiny náhle prestane dýchať. Na monitorovanie dychu dieťatka si existuje takzvaný baby monitor, ktorý spusti alarm, akonáhle sa jeho dych zastaví.
Na cestu autom
Ak cestujeme autom, musíme si zaobstarať vhodnú autosedačku. Pre najmenšie deti je najvhodnejšie takzvane vajce, v ktorom môžeme dieťa prenášať, pripadne položiť na kolieska a používať ako kočík. Praktické je s rukoväťou a strieškou. V takejto sedačke však nemôžeme dieťatko, ktoré ešte nedokáže samo sedieť, nechávať príliš dlho. Poloha v polosede môže totiž bábätku škodiť na chrbticu a na zadočku spôsobiť rôzne dermatitídy. Pre novorodencov a dojčatá do 10 kilogramov je vhodnejšia a najmä zdravšia a pohodlnejšia vanička z kočíka, ktorú v aute na zadnom sedadle upevnime špeciálnym adaptérom.
Čo si zobrať do pôrodnice?
Každá pôrodnica ma iné požiadavky. Niekde rodičkám poskytnú takmer všetko, inde si musí žena zobrať so sebou aj príbor či toaletný papier. Konkrétne podmienky je dobré zistiť si v pôrodnici už vopred.
Všeobecne však budeme potrebovať:
-
hygienické potreby (zubnú kefku a pastu, mydlo, sprchový gél, šampón, hrebeň, sponku, gumičku do vlasov, čiapku na sprchovanie, zrkadielko)
-
kozmetické minimum – pleťový krém, telové mlieko, prípadne dekoratívnu kozmetiku, dezodorant s jemnou nedráždivou vôňou, nožničky, pripadne manikúru
-
2 – 3 uteráky
-
2 osušky
-
5 – 6 kusov nohavičiek
-
2 materské podprsenky, pripadne vložky do podprsenky
-
2 – 3 nočné košele alebo pyžamá
-
župan
-
papuče
-
2 páry teplých ponožiek
-
toaletný papier
-
3 balíky vložiek
-
papierové vreckovky
-
vlhké obrúsky na hygienu pri dojčení
-
príbor
-
malú lyžičku
-
papierové servítky
-
prípadne pohár a malý tanierik
-
mobilný telefón s nabíjačkou
-
lieky, ktoré užívate
-
občiansky preukaz, tehotensky preukaz, kartu zdravotnej poisťovne
-
pero, poznámkový blok, knižku, časopisy na čítanie
-
oblečenie na cestu domov
Potreby a oblečenie pre bábätko tiež zoberieme podľa typu a požiadaviek pôrodnice. Iné je, ak budete mať dieťatko pri sebe a iné, ak ho budete dostávať len na dojčenie. O konkrétnych podmienkach je lepšie informovať sa vo zvolenej pôrodnici už pred pôrodom.
Budeme potrebovať:
-
2 – 3 balenia jednorazových plienok pre novorodencov
-
2 – 3 ortopedické plienkové nohavičky
-
1 – 2 bavlnené plienky (pod hlavičku)
-
vlhké obrúsky na utieranie zadočka pri prebaľovaní
-
5 košieľok veľkosti 56
-
2 reklíky na zaväzovanie
-
2 čiapočky
-
2 – 3 podbradníky
-
1 teplejší svetrík
-
detskú deku
-
oblečenie na cestu domov: košieľku, dupačky, svetrík, čiapočku, jednorazové plienky, zavinovačku, deku, rukavičky, v zime teplý kabátik a teplú čiapku, fusak, alebo vlnenú deku
Autor článku: Martina Hanzelová