Svetová zdravotnícka organizácia zaradila osteoporózu spolu s onkologickými a kardiovaskulárnymi chorobami medzi civilizačné ochorenia 21. storočia. Odhaduje sa, že rizikom zlomeniny, čiže manifestačného prejavu osteoporózy je ohrozená každá tretia žena a asi každý šiesty muž nad 50 rokov. Uviedol to pre TASR lekár Zdenko Killinger.
Najobávanejšou je zlomenina krčka stehennej kosti, lebo asi tretina osôb po tejto zlomenine do roka zomiera. Ďalšia tretina je odkázaná na opateru druhých, Konštatoval Killinger.
Osteoporózu odborníci rozdeľujú na primárnu a sekundárnu. Primárna vzniká dôsledkom starnutia, keď dochádza k zníženiu novotvorby kosti. Už žien po menopauze. Sekundárna osteoporóza sa nachádza u menšieho počtu ľudí. Vyskytuje sa u tých pacientov, ktorí trpia poruchami, napríklad nadobličiek, štítnej žľazy alebo pri dlhodobom pobyte na lôžku a podobne. V oboch prípadoch dochádza k poruche vstrebávania vápnika do organizmu.
K základnej prevencii patrí dostatok vápnika. Ten sa musí užívať s D vitamínom, lebo ten pomáha pri vstrebávaní vápnika - základnej stavebnej zložky kostného tkaniva. Ďalej za dôležitú považuje fyzickú aktivitu, ktorá má vplyv na tvorbu kostnej hmoty, vysvetlil Killinger. Ostoporózu možno liečiť, ale ide o dlhodobý proces, pri ktorom nevydrží veľa pacientov.
Killinger odporúča v rámci prevencie veľa pohybu a konzumáciu mliečnych výrobkov, listovej zeleniny, orechov, strukovín. Na druhej strane by ľudia mali obmedziť konzumáciu špenátu, čokolády, kakaa, lebo obsahujú látku oxalát, ktorý zabraňuje vstrebávaniu vápnika. Odporúča jesť veľké množstvo zeleniny, piť šťavu z jedného citróna rozmiešanú vo vlažnej vode.
Kto by sa však chcel poradiť , prípadne získať viac informácií o osteoporóze, môže zavolať na bezplatnú infolinku 0800 500 943.
Autor článku: TASR