Jarné slnko má veľa pozitívnych vplyvov, najmä na psychiku človeka, ale jeho pôsobenie treba kontrolovať, pretože má aj nežiaduce účinky. Pre TASR to uviedla dermatologička Lucia Slezáková z Ústavu lekárskej kozmetiky v Bratislave.
Ľudská pokožka, ktorá nie je vystavovaná prudkým slnečným lúčom celú zimu, je po zimnom období suchšia, menej odolná a na jarné slnečné lúče reaguje oveľa intenzívnejšie. "Počas zimy u nás ľudia ešte stále nemajú tendenciu používať ochranné krémy, ani pokožku chrániť intenzívnejším hydratovaním, takže po mrazivom, chladnom a veternom období je krehkejšia a rohová vrstva epidermy potrebuje oveľa väčšiu regeneráciu a výraznejšiu hydratáciu," spresnila Slezáková. Postupným a primeraným vystavovaním pokožky slnečnému žiareniu v jarnom období ju pripravujeme na intenzívnejšie letné slnko. "V lete sme už na slnko trochu zvyknutí, máme pigmentáciu, takže slnečné žiarenie nie je pre našu pokožku takým šokom ako na jar, keď sme bledí a bez pigmentácie," vysvetlila. Práve preto musíme byť podľa dermatologičky na jar opatrní. Pri nekontrolovanom pobyte na slnku naberáme na jar pigment rýchlejšie, čo je pre pokožku nebezpečnejšie ako v lete.
Slezáková odporúča kožu UV lúčom vystavovať postupne. Za nevyhnutnosť považuje opakované používanie hydratačných krémov, minimálne dvakrát denne. Výživu pokožky zvnútra zabezpečí zvýšený príjem tekutín a ľudia s bledšou pigmentáciou, teda s bledou pokožkou, so svetlými vlasmi a modrými očami, ktorí sú po vystavení UV lúčom výrazne červení a rýchlo sa im vytvárajú pehy, by podľa nej mali užívať aj betakarotén. K trvalým a viditeľným následkom intenzívneho pôsobenia jarného slnka patrí dlhodobá pigmentácia od jemných až po tmavé škvrny, ktoré sú veľmi ťažko odstrániteľné. V prípade spálenia pokožky, napríklad z jarnej lyžovačky, sa môžu na lícach a na nose vytvoriť pľuzgieriky, ktoré neskôr zanechajú hypotrofické hypopigmentované jazvičky.
Prípustné časové limity pobytu na slnku a pôsobenia UV žiarenia sú pre každého človeka individuálne, ale podľa Slezákovej by sme mali mať na pamäti, že pokožku treba chrániť aj počas bežného dňa. Ochranné krémy treba používať minimálne 30 minút pred vystavením sa slnečnému žiareniu, pričom treba natierať všetky obnažené časti tela – tvár, ruky, šiju, aj často zabúdaný dekolt. Pred jarným slnkom treba chrániť aj deti, pretože majú oveľa jemnejšiu vrstvu kože a do troch rokov je úplne nevhodné ich vystavovať slnečnému žiareniu. V tomto období sa im začína tvoriť melanín, ktorý pokožku chráni. Dovtedy nedisponuje detský organizmus žiadnymi ochrannými mechanizmami pred UV žiarením.
Z ambulantných skúseností Slezáková upozorňuje na jarné lyžovačky, z ktorých sa pacienti vracajú výrazne spálení, pretože v horách sa odrazom slnečných lúčov od snehu "potencuje" ich účinok. "Očakávaný efekt opálenia z jarnej lyžovačky nezriedka prechádza do trvalých pigmentácií alebo erózií s plytkými jazvičkami. Na horách treba používať ochranné krémy s ochranou pred UVA aj UVB žiarením. Kupovať by sme mali len dermatologicky testované krémy s SP faktorom minimálne 30, ktoré musíme použiť aspoň 30 minút pred pobytom na slnku," uzatvorila Slezáková.
Autor článku: TASR