Podľa ostatného výskumu Štatistického úradu SR a Výskumného demografického centra v Bratislave, publikovaných začiatkom tohto roku, je v porovnaní s minulosťou výrazný pokles v počte potratovosti u nás. Znížil sa počet umelých potratov, ktoré tvoria v súčasnosti tri štvrtiny zo všetkých prerušení tehotenstva. Každoročne sa uskutočňuje približne o 50 percent menej umelých prerušení tehotenstva ako v roku 1996. Znamená to, že ženy a partnerské dvojice na Slovensku pristupujú k vlastnej reprodukcii zodpovednejšie.
K zníženiu umelého prerušenia tehotenstva prispela podľa výskumu aj lepšia informovanosť o formách a možnostiach používania spoľahlivej antikoncepcie, ako aj o plánovanom rodičovstve. Široká paleta hormonálnych prostriedkov ochrany na trhu umožňuje, aby si každá žena mohla vybrať pre seba najspoľahlivejší a najkomfortnejší prípravok.
„Vďaka jednoduchému spôsobu užívania a vysokej spoľahlivosti sa jednoznačne najviac rozšírili antikoncepčné tabletky. Táto forma antikoncepcie naviac chráni pred niektorými ochoreniami, napríklad znižuje výskyt rakoviny vaječníkov a sliznice maternice. Okrem toho tabletky pomáhajú aj pri ochotreniach ako sú akné, bolestivá menštruácia alebo nepravidelné krvácanie. Ženám, ktoré nemôžu alebo nechcú používať tabletky, ponúkame alternatívne riešenie. Obľúbený je napríklad vnútromaternicový systém Mirena s obsahom gestagénu, ktorý po zavedení do dutiny maternice priebežne uvoľňuje počas 5 rokov malú dávku hormónu. Ide o antikoncepčnú metódu vhodnú pre ženy, ktoré hľadajú spoľahlivú antikoncepciu s veľmi nízkymi dávkami hormónov,“ priblížila produktová manažérka spoločnosti Bayer Martina Danišová.
Patent fínskeho profesora Tapai Luukkainena je oficiálne dostupný ženám na Slovensku od roku 2000. V uplynulom roku si ho nechalo zaviesť približne 5350 žien. Výnimočný antikoncepčný systém zavádzajú do tela ženy výlučne špecialisti – gynekológovia, ktorí boli odborne vyškolení a sú zastúpení na celom Slovensku. Jeho jedinečnosť spočíva v tom, že neblokuje činnosť vaječníkov. Navyše, hormón levonorgestrel zahusťuje hlien hrdla maternice, ktorý zastaví spermiám ďalšiu cestu k vajíčku. Podieľa sa aj na stenčovaní výstelky maternice, čo takisto bráni otehotneniu. Ženy sa takmer alebo úplne zbavia menštruácie a nestresujú ich obavy z nežiadúceho otehotnenia, čo výrazne prispieva k skvalitneniu ich života. Lokálny účinok počas celého obdobia, t. j. 5 rokov, je mimoriadne bezpečný. Vnútromaternicový systém nesie v sebe iba jeden hormón, z ktorého sa dostane do krvného obehu len veľmi malé množstvo. Výhodou je, že neprirastie ani nevrastie do tela.
Systém je vhodný aj pre dojčiace matky. Možno ho zaviesť krátko po šestonedelí. Dojčiace mamičky sa nemusia obávať z negatívneho ovplyvnenia sekrécie mlieka a kvality materského mlieka, či z vplyvu na vývoj dieťatka. Komfort, pri ktorom žena nemusí myslieť na antikoncepciu, patrí k najlacnejším a najspoľahlivejším alternatívam spomedzi iných antikoncepcií dostupných na Slovensku. Vstupná investícia (150 eur) je síce o niečo vyššia, ale ak berieme do úvahy 5-ročné obdobie, tak výdavok na jeden mesiac predstavuje iba 2,63 eur. Nezanedbateľná je však úspora na hygienických potrebách, keďže žena krváca výrazne slabšie a kratšie. Až 20 percent žien pri nezmenenej hormonálnej hladine počas cyklu prestane menštruovať úplne. Organizmus je chránený pred stratou krvi a železa.
Výhodou oproti sterilizácii, ako ochrane pred nežiadúcim otehotnením je, že do jedného mesiaca po vybratí systému z maternice, je plodnosť ženy obnovená. Len od nej a jej partnera bude závisieť, či a kedy sa rozhodnú mať svoje vytúžené bábätko. Vybratie Mireny trvá asi 5 sekúnd. Vnútromaternicový hormonálny systém je obzvlášť vhodný pre ženy v predklimakterickom veku po 40. Vtedy býva ich maternica často zväčšená a mávajú silnú menštruáciu, ktorú systém primerane oslabí. Je potvrdené, že systém je vhodný aj pre ženy počas hormonálnej substitučnej liečby ako ochrana výstelky maternice. Pomáha znižovať riziko rakoviny vaječníkov a maternicovej sliznice. Odporúča sa aj ženám, ktoré majú v anamnéze tromboembóliu.
V každom prípade, pri rozhodovaní sa, ktorý druh antikoncepcie by bol pre Vás vhodný, sa poraďte so svojím gynekológom. Nápomocná vám môže byť aj webová stránka www.antikoncepcia.com.
Foto: Archív Bayer
Autor článku: Viola Tóthová