Domáci pomocník pri rozličných chorobách, med, je ozajstným zabijakom baktérií. Na chronický zápal nosových dutín zaberá lepšie ako antibiotiká. Už po tisícročia ľudstvo používa včelie produkty ako potraviny, aj ako lieky z domácej lekárne.
Ako často konzumujete tento prírodný liečivý zázrak? Považujete ho len za veľmi sladkú a kalorickú dobrotu, alebo ho viac používate ako liek a prostriedok pre krasu? Medu by ste sa nemali báť, ani keď sa snažíte zachovať si štíhlu postavu. Život bez neho si nevedeli ľudia predstaviť až do devätnásteho storočia. Bol totiž po stáročia takmer jediným sladidlom. Starí Gréci a Egypťania, ktorí med uctievali ako dar či pokrm bohov, nám zanechali aj mnoho receptov, ako s medom piecť, či ako ho využiť na kozmetické účely.
Zloženie medu
Aj keď je med veľmi liečivým prírodným produktom, jeho konzumácia sa neodporúča alergikom, ktorí sú citliví na pele. Inak sa med môže jesť aj denne, pretože je bohatým zdrojom vitamínov – A, B1, B2, B6, B12, C, D, H, K, E, P, ale aj minerálnych látok, napríklad zinku, sodíka, železa, vápnika a draslíka, a tiež organických kyselín. Obsahuje dôležité sacharidy, hroznový a ovocný cukor, sladový cukor, proteíny, organické kyseliny a mliečny cukor. Jeho súčasťou sú enzýmy minerály a stopové prvky. Tmavé medy sú bohatšie na meď, železo a mangán. Okrem toho med obsahuje estrogén, peľové zrnká a antibiotické účinné látky. A pomáha pri viacerých chorobách.
Zdravé sladidlo aj liek
Med môžete denne používať ako sladidlo, čim viac sa budete vyhýbať klasickému bielemu cukru, tým lepšie pre váš organizmus. Lyžica medu poslúži ako rýchly zdroj okamžitej energie, ráno vám dodá silu, večer pomôže prekonať únavu, ale napriek tomu navodí dobrý spánok. Denne si môžete dávať malú lyžičku medu ako prevenciu pred prechladnutím, ak sa už choroba objavila, svoju dávku zvýšte.
Rozličné kultúry považujú med za dôležitý prostriedok pri liečení chorôb. Antibakteriálny účinok medu bol dokázaný viacerými štúdiami. Kanadskí vedci teraz zistili, že sladký prírodný pokrm pomáha aj pri chronickom zápale vedľajších nosových dutín.
Med narúša takzvanú biovrstvu, ktorá robí toto ochorenie veľmi ťažko liečiteľným. Toto živé spoločenstvo baktérii rozličného druhu žijúce na tenkej vrstve hlienu, odoláva každej liečbe antibiotikami, takže sa zápal znova vráti. Med napadá aj rezistentné baktérie.
Mimochodom: Na prechladnutie je lepšie nechať studený med rozpustiť v ústach, ako ho zamiešať do príliš teplého mlieka alebo čaju. Veľké teplo môže antibakteriálny efekt medu znížiť alebo úplne zrušiť. Ak sa zahreje na teplotu vyššiu ako 40 stupňov, stratí mnoho zo svojich liečivých síl.
Domáce využitie
Ľudová medicína používa med najmä proti kašľu, upchatému nosu, nočnému pomočovaniu detí, ale aj pri nechutenstve a chorobnom chudnutí. Na nespavosť sa odporúča skonzumovať lyžicu medu hodinu pred spaním. Upokojí vás a lepšie navodí spánok.
Vonkajšie účinky medu
Med však môžete na liečenie používať nielen zvnútra, ale aj zvonku na rany, na zjemnenie drsných miest na pokožke, na jazvy či ako pleťovú masku. Med je totiž aj antibakteriálnym prostriedkom, preto dobre zaberá nielen na zapálené hrdlo, ale i pri liečení drobných raniek, napríklad aj popraskaných pier.
Skúste kúpeľ ako Kleopatra: zmiešajte 100 ml smotany s jednou šálkou medu a pridajte do teplého kúpeľa. Vaša pokožka bude jemná a kúpeľ bude nádherným relaxom pre všetky zmysly.
Detoxikačná medová masáž
Informácie o tomto starom prostriedku ľudového liečiteľstva nájdeme v starých ruských prameňoch, no postupne sa z Ukrajiny dostal aj na západ a získava na popularite. Masáže medom pomáhajú nielen pri strese či chronických ochoreniach, ale účinne detoxikujú prakticky celý organizmus, prekrvujú a oživujú ho. Sú vhodné pri viacerých chorobných stavoch: pri vyčerpaní a slabosti, starobe, napätí, nervových poruchách a stavoch nepokoja. Med pôsobí až do hĺbky tkanív a odstraňuje usadeniny (toxíny), ktoré sa v tele nahromadili.
Práve preto je masáž medom vhodná najmä pri civilizačných chorobách, ktoré súvisia s usadzovaním jedov a škodlivín. Medovú masáž si môžete spraviť aj doma. Vyžaduje si to trochu cviku, asi jednu polievkovú lyžicu nahriateho medu (najlepšie agátového) a dlhší stôl (alebo dva dohromady), aby si mohla na brucho ľahnúť vaša „obeť“.
-
Med rovnomerne rozotrite lyžicou po chrbte.
-
Striedavými pumpovacími pohybmi oboch rúk sa postupne pomaly posúvajte po celej ploche chrbta. Nesmiete pridlho zostať na jednom mieste, mohlo by to byť pre masírovaného nepríjemné. Pod dlaňami totiž pomocou medu vzniká podtlak, ktorý „vysáva“ z tela toxíny (podobajú sa na bledu žuvačkovitú hmotu).
-
Na miestach, ktoré sú najväčšmi zanesené, vzniká začervenanie. Najmä prvú masáž preto nepreháňajte. Masírujte najviac 20 minút a len dovtedy, kým je to masírovanie prijemné. Ďalšie masáže môžu trvať dlhšie a med naneste aj trikrát po sebe.
-
Po masáži med zotrite mokrou hubkou a na upokojenie pokožky môžete na začervenané miesto poukladať tenké plátky uhorky. Odporúča sa celý deň nepoužiť mydlo či inú kozmetiku.
-
V rámci prevencie opakujte masáže raz do mesiaca, pri chorobných stavoch sa odporúča raz do týždňa a ďalej podľa potreby.
Autor článku: Agáta Görnerová