Počet fajčiacich tínedžerov na Slovensku mierne klesá, problémy s cigaretami majú viac dievčatá ako chlapci. Aj napriek tomu mladí ľudia, ktorí fajčia, siahajú po cigarete častejšie a viac. Tabak začína postupne u stredoškolákov nahrádzať marihuana. Tú fajčia viac chlapci. Vyplýva to z výsledkov Európskeho školského prieskumu o tabaku, alkohole a iných drogách (ESPAD), ktorý prebiehal medzi tínedžermi v rokoch 1995-2007 v zhruba 30 krajinách Európy.
Marihuana je podľa koordinátora ESPAD Alojza Nociara čoraz dostupnejšia a pre mladých relatívne menej riziková. "Čím viac človek niečo robí, vie si to zdôvodniť, že to nie je nebezpečné," povedal o fajčení marihuany. V užívaní akejkoľvek drogy vrátane marihuany sa na najvyššej priečke ocitla Česká republika. Slováci si udržali šieste miesto. Na horných priečkach pred slovenskými stredoškolákmi sú Francúzi či Švajčiari. Syntetické drogy, teda extáza, anfetamín či LSD, oslovujú tínedžerov nad 15 rokov.
Len šesť percent slovenských stredoškolákov nepije alkohol vôbec, no u ostatných sa konzumácia piva a najmä tvrdého alkoholu zvyšuje. Aj v pití tvrdého alkoholu Slovenky chlapcov dobiehajú. V holdovaní alkoholickým nápojom predbehli Slovákov napríklad Česi, Dáni, Briti či Fíni. "Česi sa dostali hore kvôli pivu, Slováci kvôli tvrdému, ktoré pijú najmä dievčatá," konštatoval Nociar, ktorý dnes na tlačovej konferencii prezentoval výsledky prieskumu. Dodal, že menej pitia do opitosti zaznamenali vo vinárskych, južanských krajinách, napríklad u Francúzov, Portugalcov či Grékov. Zároveň upozornil, že v pití alkoholu na Slovensku možno nastáva určitá stabilizácia, teda trend pitia sa možno nezvyšuje. Výsledky tejto úvahy však budú zrejmé až po dvoch rokoch. Predpokladá tiež, že mladí z nových členských krajín EÚ sú vystavení masívnejšej reklame na pivo alebo tvrdé ako ich rovesníci zo starých členských krajín. "Tam akoby nastalo určité nasýtenie reklamou a jednoducho to ide dole," vysvetlil.
Cieľovou skupinou ESPADu realizovaného v rokoch 1995-2007 boli študenti vo veku 16 rokov. Z každej krajiny sa na projekte zúčastnilo okolo 2400 tínedžerov. Spolu v rámci Európy sa ich zapojilo zhruba 105.000. Projektu ESPAD na celoeurópskej úrovni predchádzali švédske prieskumy realizované ešte v roku 1971. Na projekte v rámci SR participovalo Národné monitorovacie centrum pre drogy, Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie, Štatistický úrad SR, Úrad verejného zdravotníctva SR a Ústav informácií a prognóz školstva.
Autor článku: TASR