Slovenské zdravotníctvo v roku 2008 pracovalo 59 dní zadarmo a hrozí, že v tomto roku sa počet nezaplatených dní ešte zvýši. Po dnešnom mimoriadnom zasadnutí to pre TASR vyhlásili predstavitelia Rady Slovenskej lekárskej komory (SLK) s tým, že tieto dni vznikajú nezaplatením reálne poskytnutej zdravotnej starostlivosti.
"Rada SLK so znepokojením sleduje stav financovania zdravotnej starostlivosti v SR v súčasnom období a konštatuje, že zdravotníctvo nie je, na rozdiel od iných sektorov, predmetom snahy vlády o dofinancovanie," uvádza komora. Zároveň pripomína, že v období ekonomickej krízy bude narastať počet nezamestnaných - poistencov štátu, čo zníži sumu vybraného poistného. "Očakáva sa zvýšený nárast chorobnosti a práceneschopnosti občanov SR a nárast nárokov na poskytovanie opodstatnenej zdravotnej starostlivosti. Následkom toho dostupné finančné zdroje nebudú postačovať," varujú predstavitelia SLK.
Pripomínajú tiež, že náklady poskytovateľov zdravotnej starostlivosti sú sústavne zvyšované narastajúcimi cenami služieb a tovarov a plnením požiadaviek, ktoré vyplývajú zo súčasnej legislatívy. "Zdravotné poisťovne (ZP) odmietajú akékoľvek požiadavky na zvýšenie platieb za poskytnutú zdravotnú starostlivosť. SLK nie je známe, že by zdravotné poisťovne prijímali úsporné opatrenia vo svojej prevádzke, naopak, vyžiadali si zvýšenie správneho fondu z troch na 3,5 percenta," konštatuje komora. Trvá preto na tom, aby ZP upravili dodatky k zmluvám so zvýšením cien minimálne o hodnotu inflácie 4,4 percenta, "čo umožní aj v roku 2009 udržanie reálnych cien roku 2008". V prípade, ak ZP nebudú akceptovať tieto požiadavky, komora nebude môcť odporučiť svojim členom podpísanie dodatkov k zmluvám.
Rada SLK zároveň žiada predsedu vlády SR, ministra financií SR a ministra zdravotníctva SR o spoločné rokovanie, na ktorom chce predložiť svoje návrhy na riešenie vzniknutej situácie. Minister zdravotníctva Richard Raši prostredníctvom svojej hovorkyne Zuzany Čižmárikovej odkázal, že privíta akýkoľvek návrh na zlepšenie situácie v zdravotníctve. "Treba si ale uvedomiť, že v čase hospodárskej krízy platy takmer vo všetkých odvetviach idú dole, prepúšťa sa a sme radi, že zdravotné poisťovne vedia v čase krízy garantovať aspoň platby z minulého roku. Momentálnou situáciou v zdravotníctve v rámci riešenia hospodárskej krízy sme tiež veľmi znepokojení," uviedla Čižmáriková.
Autor článku: TASR