Pre tvorbu vitamínu D a iné priaznivé účinky slnečného žiarenia na organizmus úplne stačí obyvateľom našich zemepisných šírok slnenie počas letného obdobia. "Preto návštevu solárií rozhodne neodporúčam," uviedla pre TASR dermatologička Lucia Slezáková z Ústavu lekárskej kozmetiky v Bratislave. Slnečné lúče pôsobia na organizmus pozitívne - na psychiku, depresie, urýchľujú hojenie rán, podporujú tvorbu vitamínu D, ktorý je prevenciou proti vzniku osteoporózy, zvyšujú tvorbu leukocytov a erytrocytov. Ak je ale ich pôsobenie nekontrolované, spôsobujú rakovinu kože a iné neželané účinky, napr. stratu elasticity kože.
Slezáková vysvetlila pôsobenie žiarenia solárií ako kombináciu UVA a UVB žiarenia. UVA žiarenie spôsobí primárnu, prirodzenú pigmentáciu. Prvou reakciou na UVB žiarenie je erytém, teda začervenanie až spálenie kože, druhou je pigmentácia. Ak sa oba typy žiarenia spoja, spôsobia vysušenie pokožky a koža je neprirodzene namáhaná. "Ľudia chodia do solárií, pretože sú presvedčení, že opálená hnedá pokožka vyzerá zdravo, ale z odborného hľadiska vnímam soláriá negatívne," zhodnotila. Podľa jej skúseností ani kvalita solária často nezodpovedá základným normám ochrany návštevníka. "Návštevník solária sa vystavuje nadmernému UV žiareniu, navyše oveľa škodlivejšiemu, pretože trubice nie sú šetrné a pre náš organizmus je takéto slnenie neprirodzené," upozornila. Koža je neustále dráždená, vysušovaná a je v nej stále neprirodzene zmnožovaný pigment v melanocytoch.
Ak chceme dosiahnuť želanú tmavšiu farbu pokožky napr. na slávnostné príležitosti, existujú podľa lekárky lepšie a zdravšie postupy. V ponuke štúdií krásy a estetických centier je metóda, kedy sa formou nastriekania aplikujú rôzne odtiene pigmentácie priamo na kožu a vydržia týždeň a dlhšie. Vhodnou alternatívou sú aj samoopaľovacie krémy. Musia však byť kvalitné, dermatologicky testované, kúpené najlepšie v lekárni. Nemali by sa však používať dlhodobo a vyžadujú rovnomernú aplikáciu, pretože inak môže prísť k neželanej pigmentácii a neželaným efektom. Ak sa napriek varovaniam odborníkov z oblasti medicíny ľudia rozhodnú vstúpiť do solária, mali by si skontrolovať kvalitu služieb, ktoré poskytuje. Podľa dĺžky a frekvencie používania je výmena trubíc v soláriách potrebná maximálne po pol roku. "UV lúče samotné sú pri nekontrolovanom pôsobení nezdravé a ak vychádzajú z prepálených trubíc, je to akoby ste stále používali na prípravu jedla spálený olej," prirovnala Slezáková.
Aj v soláriách treba organizmus chrániť ochrannými krémami pred aj po slnení. Existujú špeciálne ochranné krémy do solárií. Každé centrum by ich podľa Slezákovej malo mať širokú ponuku. Pokožku treba hydratovať, piť veľa tekutín, chrániť si oči ochrannými okuliarmi. Procedúru v soláriu treba podstúpiť bez mejkapu a parfumu. "Zvyšovanie dávok by malo byť postupné, aby sme si nevyrobili žiadny dlhotrvajúci neželaný efekt," uzavrela Slezáková.
Autor článku: TASR