Dyslexia je porucha naučiť sa čítať a vedieť použiť písaný text. Aj v našich zemepisných šírkach je najrozšírenejšou poruchou učenia, uviedol pre TASR špeciálny pedagóg Martin Kmeť.
"V prvom ročníku sa neschopnosť čítať ešte nemusí prejaviť, pretože každé dieťa je iné aj fyziologicky. Niektoré sa učia naozaj pomalšie, iné sú šikovnejšie. V druhom a treťom ročníku školskej dochádzky však už môžeme dyslexiu potvrdiť," spresnil. Dyslexia môže byť kombinovaná aj s inou poruchou učenia, ale ak ide o príznaky čistej poruchy prejavuje sa tak, že čítanie je v porovnaní s ostatnými školskými predmetmi diametrálne podhodnotené a neschopnosť čítať je výrazná. "Dieťa prosperuje v matematike, vlastivede, ale v čítaní výrazne zaostáva a známka zo slovenčiny je aj o dva stupne nižšia," vysvetlil.
S čistou dyslexiou sa odborníci podľa Kmeťa v praxi stretávajú zriedkavejšie. Jej prejavy sú veľmi rôznorodé. V prvom rade sa prejavuje v tempe. Dieťa nečíta v bežnom tempe ako ostatné deti v triede. Výrazné sú zámeny, domýšľanie si textov, dieťa začne prvým písmenom textu, koniec si domyslí, niekedy texty preskakuje alebo si ich celé vymýšľa. Pri dyslexii musí brať odborník do úvahy aj typ poruchy. Podľa Kmeťa to môže byť zrakový alebo sluchový typ a obidva sa inak prejavujú. Problémom dyslektického dieťaťa je neustála konfrontácia s okolím a s výkonmi spolužiakov, denne je pod veľkým psychickým tlakom, čo je pre jeho osobnostný vývin v dôsledkoch oveľa dôležitejšie ako samotná porucha.
Pri nediagnostikovanej poruche vo vyšších ročníkoch často nastupujú osobnostné poruchy a dyslexia môže sekundárne viesť k poruchám správania alebo k osobnostným zmenám. "Všetko, čo pôsobí problémovo, nemusí byť porucha učenia, príčina môže byť úplne inde," upozornil Kmeť a odporučil poradiť sa najskôr s učiteľom, ktorý má najlepšiu predstavu o tom, ako vedie triedu a ako sa v nej dieťa správa. "Ak je problém dieťaťa veľký, treba navštíviť odborníkov v špeciálno-pedagogickej poradni alebo pedagogicko-psychologickej poradni, ktorí sa zameriavajú jednak na odstránenie poruchy, rovnako ako na ošetrenie celého systému dieťa - rodina - škola," dodal.
Autor článku: TASR