Pokiaľ je od pacientov v ambulanciách žiadaná platba za poskytnutie zdravotnej starostlivosti, okamžite to majú nahlásiť Úradu pre dohľad na zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) alebo vyššiemu územnému celku (VÚC). Po dnešnom rokovaní vlády ty vyhlásil minister zdravotníctva Richard Raši (nominant Smeru-SD) s tým, že v takýchto situáciách dochádza zo strany lekára k porušeniu zákona.
Člen kabinetu reagoval na informácie, podľa ktorých štátna Spoločná zdravotná poisťovňa (SZP) a súkromná zdravotná poisťovňa (ZP) Union údajne nemajú uzavreté zmluvy s lekármi a tí ošetrujú zadarmo. Pacienti si následne musia za recepty a lieky v lekárňach platiť. "Mali sme podnet, že v niektorej z ambulancií sa vyberajú poplatky. Bol tam na kontrole ÚDZS, ten však nenašiel ani vyvesený oznam o platení, ani pacientov, ktorí by platili," povedal Raši. Aktuálny stav je podľa neho taký, že Všeobecná zdravotná poisťovňa má podpísané takmer všetky zmluvy a zmluvy SZP, keďže ich distribuovala neskôr, sa vracajú popodpisované. "Takže v súčasnosti primárny sektor funguje a pacienti v žiadnom prípade nemajú platiť. Momentálne teda nevnímam problém nezazmluvnenia," uistil minister a doplnil, že o stave ZP Union nevie nič, keďže je to privátna inštitúcia, "ktorá nám nejako neposkytuje informácie". Ako pre TASR uviedla hovorkyňa ZP Union Judita Smatanová, poisťovňa sa so Slovenskou lekárskou komorou a Asociáciou súkromných lekárov dohodla na znení aj podmienkach zmlúv o poskytovaní zdravotnej starostlivosti. "Spoločnosti si vyhradili právo žiadať navýšenie cien o 4,4 percentá inflácie. V súčasnosti sa nám vracajú podpísané dodatky k zmluvám od všeobecných lekárov pre dospelých," konštatovala.
Na margo možnosti navýšenia platieb za poistencov štátu Raši poznamenal, že aj zdravotníctvo musíme chápať v kontexte hospodárskej krízy. "Sme však jeden z mála segmentov, kde nedochádza k prepúšťaniu a k znižovaniu miezd. Čiže chcem len to, aby sa pracovalo tak kvalitne ako v roku 2008 a my chceme zaručiť aspoň také platobné podmienky ako vlani," povedal. Na otázku, čo majú robiť lekári, ktorí tvrdia, že nevedia vyfinancovať svoje ambulancie, odvetil, že aj oni sú podnikateľskými subjektmi. "Pokiaľ dokázali tieto ambulancie vyfinancovať v roku 2008, dúfam, že to dokážu aj v roku 2009, pretože keď sledujete vývoj fixných nákladov, myslím si, že momentálne k ich nárastu nedochádza," uzavrel Raši.
Autor článku: TASR