Tichý zlodej kostí. Aj tak nazývajú odborníci osteoporózu. Ochorenie, ktoré sa dlhé roky nepovažovalo za závažné, dnes predstavuje nielen zdravotnícky, ale aj sociálno-ekonomický problém. Predlžovanie veku, znížená pohybová aktivita, zmeny výživy a ďalšie civilizačné faktory spôsobujú, že výskyt tohto ochorenia prudko stúpa.
Ako na dnešnej tlačovej konferencii uviedol prednosta V. Internej kliniky FNsP Ružinov Juraj Payer, v roku 2000 bolo v Európe celkovo 3,7 milióna zlomenín, pri ktorých bola príčinou osteoporóza. Tá je charakterizovaná ako metabolické ochorenie, pri ktorom strácajú kosti svoju hustotu a pevnosť. Najviac postihuje ženy vo veku nad 50 rokov, teda v postmenopauzálnom období. Najčastejšími zlomeninami v dôsledku osteoporózy sú zlomeniny zápästia, stavcov a stehnovej kosti. Pacienti si väčšinou zlomia zápästie alebo predlaktie, a to v dôsledku pádu, ktorý sa snažia stlmiť. Najzávažnejšie dôsledky prinášajú zlomeniny stehnovej kosti. Pacient sa takmer určite musí podrobiť operácii, prognóza však nie je optimistická. Len každý tretí pacient je po operácii schopný samostatnej chôdze.
Aj pri osteoporóze platí, že najdôležitejšia je prevencia. Pri liečbe, ale aj predchádzaní ochorenia má najdôležitejšiu úlohu telesná aktivita. Pohybom sa zvyšuje hustota kostí a zároveň pevnejú svaly, čím sa znižuje riziko pádov a zlomenín. Podľa Payera je optimálnym športom rezká chôdza 30 až 60 minút denne. Dbať treba aj na správne zloženie stravy. Obsahovať by mala dostatok vápnika a vitamínu D. "Hlavným zdrojom vitamínu D je pre nás slnečné žiarenie," vysvetlil Payer. Vzhľadom na to, že ochorenie sa môže vyvíjať dlhodobo a pacient o tom nemusí ani vedieť, je dôležité absolvovať preventívne vyšetrenie tzv. denzitometriu. Vyšetrenie je jednoduché, bezbolestné a trvá pár minút. Zisťuje sa pri ňom množstvo vápnika v kostiach a realizuje sa prostredníctvom röntgenového alebo ultrazvukového snímania. Preventívne vyšetrenie by mali absolvovať ženy vo veku od 55 rokov a muži od 70. roku života. Na vyšetrenie môže pacienta poslať endokrinológ, ortopéd, reumatológ alebo gynekológ.
Autor článku: TASR