Na rizikové faktory kardiovaskulárnych ochorení, najmä nebezpečenstvo vysokého krvného tlaku, zvýšeného stresu, nedostatku pohybu a dôležitosť zdravého životného štýlu poukázali dnes na stretnutí s novinármi vedeckí pracovníci Ústavu normálnej a patologickej fyziológie (ÚNPF) Slovenskej akadémie vied (SAV) v Bratislave.
Ako uviedla riaditeľka ústavu Oľga Pecháňová, ústav sa dlhodobo zaoberá výskumom uvedených otázok aj v rámci Európskej únie a zapojil sa i do európskeho projektu podpory zdravia ľudí zo strany zamestnávateľov. Pri príležitosti Svetového dňa zdravia, ktorým je 7. apríl od roku 1948, keď bola podpísaná Ústava Svetovej zdravotníckej organizácie (SZO), ústav organizuje dvojdňové sympózium (6. a 7. apríla) na tému Nezdravý životný štýl: poruchy a ochorenia, informovala Pecháňová. V súvislosti so zvýšeným výskytom kardiovaskulárnych ochorení riaditeľka ÚNPF SAV zdôraznila, že stres patrí k rizikovým faktorom vyvolávajúcim vysoký krvný tlak a tým aj ochorenia srdca a ciev. Kým vo vyspelých európskych krajinách úmrtnosť na tieto ochorenia výrazne klesá, na Slovensku sa v posledných rokoch mierne znížila úmrtnosť na srdcovocievne ochorenia u mužov, nie však u žien a tieto ochorenia sú v SR stále na prvom mieste, pokiaľ ide o príčiny úmrtnosti. V porovnaní s inými krajinami Európy najlepšie výsledky dosiahlo v tejto oblasti Francúzsko, najhoršia situácia v úmrtnosti na kardiovaskulárne ochorenia je v Maďarsku a u mužov aj v Ruskej federácii.
Vedecký pracovník ÚNPF SAV Fedor Jagla informoval novinárov o účasti ústavu na európskych projektoch podpory zdravia. Ústav vykonával napríklad funkciu národného kontaktného bodu (NCO - National Contact Office) Európskej siete pre podporu zdravia na pracovisku (ENWHP - European Network for Workplace Health Promotion). Vykonával úlohu národného koordinátora končiaceho projektu Pohnime Európou, kde spolupracoval s 27 inštitúciami zúčastnených krajín. Iveta Bernátová a ďalší vedci ÚNPF SAV informovali prítomných o negatívach fajčenia, nedostatku pohybu, nezdravej výživy, prejedania, nadmerného a dlhodobého stresu. Všetky tieto faktory zhoršujú zdravotný stav obyvateľstva.
Autor článku: TASR