Národné referenčné centrum pre hluk a vibrácie vyzýva na všeobecné rešpektovanie práva na ticho pri príležitosti dnešného Medzinárodného dňa uvedomenia si hluku. Ten symbolicky pripadá vždy na Zelený štvrtok. Tradícia hovorí, že sa dnes na kresťanských kostoloch "zaväzujú" zvony. Podľa Ladislava Mihalčíka by sme v tento deň nemali robiť druhým hlavne to, čo nás samých ruší a obťažuje. "V agende úradov verejného zdravotníctva, ale nielen tam, tvoria totiž sťažnosti na hluk najpočetnejšie zastúpenie," konštatoval.
Odporúča preto stíšiť rádio alebo televízor na prijateľnú úroveň tak, aby nedochádzalo k rušeniu susedov alebo iných osôb. Včas by sme tiež mali oznámiť spolubývajúcim hlučné práce súvisiace napríklad s rekonštrukciou interiérov v bytových domoch a navrhnutý harmonogram prác aj dodržiavať. Pri účasti na verejných podujatiach a koncertoch treba včas vypínať mobil, a tým predchádzať rušeniu a stresom. Dodržiavať by sa mala aj predpísaná rýchlosť jazdy najmä motorových vozidiel, lebo hluk z dopravy exponenciálne rastie s rýchlosťou. Vhodné je tiež vybrať sa do jarnej prírody, najlepšie bez áut a mobilov a relaxovať v tichu lesa.
Hluk je definovaný ako každý rušivý, obťažujúci, nepríjemný, neželaný, neprimeraný alebo škodlivý zvuk. Aj krátkodobé pôsobenie rušivého hluku v obytnom interiéri s hladinami presahujúcimi 35 až 40 decibelov (dBA) môže podľa odporučenia Svetovej zdravotníckej organizácie viesť k narušeniu pokojného spánku. Dlhodobá rušivosť a obťažovanie hlukom v rozmedzí 50 až 70 dBA v čase relaxácie fyzických a duševných síl človeka napríklad v blízkosti dopravných koridorov, letísk alebo priemyselných areálov majú priamu súvislosť s hypertenziou či neurózou človeka alebo poruchami spánku. Nadmerný hluk na pracoviskách presahujúci trvale hodnotu 85 dBA spôsobuje postupnú stratu sluchu a trvalý posun prahu počutia.
Autor článku: TASR