Štát by mal podľa gastroenterológa Miloša Bubána upravovať v školských zariadeniach umiestňovanie automatov so sladkosťami či sladenými nápojmi. "Jednoznačne by som bol za zrušenie automatov v školách," povedal pre TASR s tým, že ponúkajú produkty s nadmerným množstvom tukov a cukrov. Ako ďalej objasnil, namiesto toho by radšej privítal obnovenie tzv. mliečnych desiat. Za problém tiež považuje nedostatok aktívneho pohybu u detí.
Ako ďalej uviedol, rodičia by sa mali starať o správnu výživu dieťaťa. Upozornil, že často sa dopúšťajú chyby v tom, že dajú svojim potomkom peniaze na jedlo namiesto potravy samotnej. "Dieťa si za tie peniaze nekúpi obed ani desiatu a vzhľadom na to, že v školách sú aj automaty, uprednostní sladený nápoj, slané oriešky a podobne predtým, aby si kúpilo plnohodnotnú stravu," konštatoval. Podotkol, že rodič by mal preto radšej potomkovi zabaliť desiatu a zabezpečiť mu obed v škole. Rodičia by nemali zabúdať, že pre dieťa je dôležité prijímať správne množstvo tukov, pozornosť by mali venovať aj ich štruktúre. Snažiť by sa mali zvýšiť príjem potravín bohatých na vápnik. Ten je zastúpený nielen v mlieku a mliečnych výrobkoch, ale aj v minerálnych vodách, sardinkách a zelenine. Jedálniček detí by mal obsahovať aj nutrične hodnotné potraviny ako celozrnné pečivo a obilniny, zeleninu, ovocie, mlieko, mliečne výrobky so stredným obsahom tuku, rastlinné oleje, strukoviny, olejnaté plodiny, ryby, mäso najmä s nízkym zastúpením tuku. V strave chlapcov a dievčat je dôležité znížiť príjem sacharózy, ktorú obsahujú najmä sladené nápoje.
Optimálne rozloženie stravy v priebehu dňa by malo byť nasledovné – raňajky 20 percent, desiata 10, obed 35, olovrant 10 a večera 25 percent z celodenného príjmu energie a živín. Nesprávne stravovanie sa totiž podieľa nielen na obezite detí, ale vzniku závažnejších ochorení v neskoršom veku. V krátkodobom horizonte sa môže ich nesprávne stravovanie prejaviť v podobe malátnosti, únavy či horšej sústredenosti.
Autor článku: TASR