Prekyslenie ľudského organizmu spôsobuje premnoženie mikroorganizmov, ktoré sú zodpovedné za celý rad zdravotných problémov. Tvrdí to americký mikrobiológ a nutricionista Robert Young, ktorý k tomuto záveru dospel na základe dlhodobého výskumu. Jeho výsledky zhrnul v knihe Zázračné pH.
Podľa Younga prekyslený organizmus prakticky hnije zvnútra, plesnivie. Dôsledkom môže byť únava, obezita, či iné závažné ochorenia. Americký lekár je presvedčený, že pri správnom pomere kyselín a zásad, pričom prevahu majú mať zásady, nemajú choroboplodné baktérie v organizme šancu. Konzumáciou príliš veľkého množstva jedla, ale aj nevhodnou kombináciou potravín dochádza v organizme k znižovaniu pH a zdravé zásadité prostredie sa mení na kyslé. Podľa Younga existuje na odstránenie pravej príčiny zdravotných problémov jednoduchý a veľmi účinný liek. A to správne zloženie stravy. Zdravie totiž závisí od acidobázickej rovnováhy krvi a tú ľudia môžu dosiahnuť optimálnym príjmom zásad a kyselín v potrave v pomere 80:20. Young radí sústrediť sa na potraviny, ktoré alkalizujú organizmus a vyhýbať sa tým, ktoré ho prekysľujú.
Podľa Alžbety Béderovej z Poradne zdravia v Bratislave k potravinám, ktoré tvoria viac kyselín, patrí napríklad mäso, šošovica, tvaroh, syry, pasterizované mlieko, maslo, obilniny, cukor či limonády. Naopak zásaditými potravinami sú napríklad čerstvé kravské mlieko, kyslomliečne výrobky, mak, sója, fazuľa či zelenina. "Sú potraviny, ktoré tvoria viac kyselín a ktoré sú naopak zásadité, ale tým, že máme zmiešanú stravu dochádza k rovnováhe," vysvetlila pre TASR.
V prípade nerovnováhy sa v poslednom období odporúča najmä konzumácia probiotických výrobkov. "Ich význam je v tom, že osídla organizmus tou správnou mikroflórou a potláčajú patogénnu mikroflóru," vysvetlila Béderová. Spomínané vlastnosti majú nielen jogurty či probiotické mlieka, ale aj kyslá kapusta či bryndza. Ich užívanie sa odporúča aj po antibiotickej liečbe, pretože tá zničí v organizme aj správnu mikroflóru, ktorá by za normálnych okolností mala v tele byť.
Autor článku: TASR