Krajský súd v Bratislave svojim rozsudkom potvrdil uznesenie prvostupňového súdu, že pozastavenie výkonu funkcie bývalému prezidentovi Slovenského Červeného kríža (SČK) Milanovi Kručayovi, o ktorom rozhodla Výkonná rada tejto inštitúcie v júni 2004, bolo nezákonné. Súd rovnako konštatoval, že podľa stanov SČK mu zanikla funkcia až v októbri 2005, kedy sa skončilo jeho štvorročné funkčné obdobie.
Napriek tomu, že odvolací súd v tejto veci rozhodol už vo februári tohto roka, Kručay sa ku konečnému verdiktu vyjadril pred zástupcami médií až dnes. "Očakával som, že po tomto rozhodnutí sa SČK ozve a bol som stále ústretový, aby sme sa dohodli na podmienkach tak, aby sa táto kauza nemedializovala a nepoškodzovalo sa dobré meno SČK," konštatoval Kručay. Vzhľadom na to, že na tieto nové skutočnosti nikto z vedenia nereagoval, plánuje žiadať morálne a finančné zadosťučinenie. V tejto súvislosti už pred časom bývalý prezident SČK prostredníctvom svojho právneho zástupcu Jozefa Bujňáka podal na Okresný súd v Prešove podnet, ktorým sa bude domáhať očistenia svojho mena a náhrady finančných škôd. Konanie bola zatiaľ prerušené, práve z dôvodu rozhodovania o tejto veci na bratislavskom Krajskom súde. "Keďže kauza je už vyriešená, nie je problém, aby súd pokračoval v prípade náhrady škody a morálnej ujmy, ktorá Kručayovi vznikla," konštatoval Bujňák a dodal, že v prvom rade by malo dôjsť k vzájomnej dohode. Škody vyčíslili ku dňu podania žaloby pred dvomi rokmi na 9958 eur (300.000 Sk).
Na dnešnom stretnutí s novinármi sa zúčastnil aj bývalý riaditeľ Územného spolku SČK v Žiari nad Hronom Vladimír Nemčok. Ten vyzval členov Výkonnej rady, ktorí sa mali podieľať na tomto nezákonnom konaní, aby odstúpili. Súčasná prezidentka SČK Helena Kobzová, ktorá bola dnes pracovne zaneprázdnená, v telefonickom rozhovore pre TASR potvrdila, že vecou sa budú zaoberať vo štvrtok (16. apríla) a následne na to poskytnú svoje oficiálne stanovisko aj médiám. O pozastavení výkonu funkcie prezidenta SČK Kručayom rozhodla uznesením Výkonná rada SČK 6. júna 2004. Dôvodom malo byť údajné netransparentné nakladanie s majetkom organizácie. Podľa stanov SČK za výkon funkcie sa dotknutý funkcionár zodpovedá tomu orgánu, ktorý ho do funkcie zvolil, alebo ustanovil. V prípade prezidenta SČK je tým orgánom snem. Ten však na svojom rokovaní v júni 2005 Kručaya z funkcie prezidenta neodvolal, ale zvolil novú prezidentku Helenu Kobzovú.
Milana Kručaya zvolili prvýkrát za prezidenta SČK v roku 1997, druhýkrát v roku 2001. Predtým bol dve volebné obdobia viceprezidentom SČK. Za bývalého Československa vykonával funkciu prezidenta Vodnej záchrannej služby Československého Červeného kríža.
Autor článku: TASR