Darovanie, odoberanie, testovanie, konzervovanie, skladovanie, prenos alebo distribúciu orgánov, tkanív alebo buniek na účely transplantácie a vedeckovýskumné ciele bude môcť vykonávať len poskytovateľ zdravotnej starostlivosti na základe povolenia. Vyplýva to z novely zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorú dnes parlament schválil.
Novela stanovuje základný legislatívny rámec pre tkanivové zariadenia a biobanky. Podľa novely všetky osoby zaoberajúce sa ľudskými tkanivami a bunkami budú povinné hlásiť dôležité informácie poskytovateľovi za účelom uľahčenia sledovateľnosti a zabezpečenia kontroly kvality a bezpečnosti.
Odobraté orgány, tkanivá alebo bunky sa musia pred ďalšou manipuláciou odborne biopticky vyšetriť. Výsledky vyšetrení sa uvedú v zdravotnej dokumentácii darcu. Ak je to nevyhnutne potrebné, ostáva odobratý orgán, tkanivo či bunka v karanténe. Návrh zákona podrobne rieši manipuláciu s orgánmi.
Poskytovateľ bude povinný vytvoriť systém sledovateľnosti všetkých tkanív a buniek na území Slovenskej republiky. Okrem toho bude povinný uchovávať záznamy nevyhnutne potrebné na zabezpečenie sledovateľnosti vo všetkých etapách. Údaje sa uchovávajú minimálne 30 rokov od ich klinického využitia, bude možné ich uchovávať aj v elektronickej forme.
Poskytovateľ, ktorý chce vykonávať dovoz tkanív a buniek z tretích krajín, bude musieť mať tiež povolenie na tento druh činnosti podľa osobitného predpisu, píše sa v návrhu zákona.
Rezort zdravotníctva navrhuje účinnosť tohto dokumentu od 1. júna tohto roku okrem niektorých ustanovení.
Autor článku: TASR