Štrajkujúci zdravotníci dnes informovali zastupujúceho predsedu parlamentu Bélu Bugára o svojich stanoviskách. Východiská na zlepšenie reforiem sa nepodarilo nájsť, podľa predsedu celoslovenského koordinačného štrajkového výboru (CKŠV) Mariana Kollára však bolo stretnutie užitočné, nakoľko si vyjasnili v čom sa ich stanoviská rozchádzajú.
"Pochopili sme, v akom stave a s akými vedomosťami pracuje parlament a jeho predseda a na druhej strane to bolo užitočné aj pre Bugára, dostal informácie priamo z prvej ruky od tých, ktorí sa podieľajú priamo na výkone reformy," vyhlásil.
Bugár zdôraznil, že parlament má možnosti zaoberať sa ich požiadavkami v čase schvaľovania rozpočtu, alebo pri prijímaní zákonov a vtedy môžu pred hlasovaním prísť s rôznymi návrhmi. Pripomenul, že keď sa schvaľoval rozpočet, na rozdiel od poľnohospodárov, zdravotníci za nimi nechodili. Parlament štrajkujúcich vypočuť nemôže, na to je zdravotnícky výbor, ktorý ich podľa Bugára vypočul. "Hru máme v rukách, keď prijímame povedzme zákon, alebo rozpočet. Ináč môžme prijať uznesenie, ktoré nie je vôbec záväzné ani pre vládu, hlavne v tomto spore vláda je trošku mimo," dodal zastupujúci šéf parlamentu.
V súčasnej situácii podľa neho treba hľadať riešenie, ktoré nie je len v pridávaní ďalších peňazí. "Ak majú za cieľ zvýšiť platy o 25 percent, ak im niekto navrhuje 10 plus 5 percent, alebo aspoň desať percent, je to kompromisný návrh," dodal Bugár.
Štrajkujúci zdravotníci, ktorých sa dnes zišlo pred Národnou radou SR asi 500, sa nádejali, že im parlament pomôže. "Tento štrajk nie je len o zdravotníckych pracovníkoch, tento štrajk je o občanoch tohto štátu a zástupcovia občanov sú v parlamente. Ak parlament nevyslyšal tento hlas, tak potom o niečom to svedčí," povedal Kollár. Celoštátny štrajkový výbor bude o ďalšom postupe informovať vo štvrtok o 12. hodine.
Ak bude vláda a parlament budú naďalej ignorovať požiadavky štrajkujúcich zdravotníkov, od 2. mája odmietajú v súlade s platnou legislatívou poskytovanie ústavných pohotovostných služieb. Zároveň zmenia doterajší režim ostrého štrajku a od 21. apríla od siedmej hodiny prejdú do štrajkovej pohotovosti.
Autor článku: TASR