Väčšia dostupnosť zdravotnej starostlivosti v zahraničí, náležite preplácané jej výdavky, či dôkladnejšie informovania širokej verejnosti o jej právach v súvislosti s liečbou v iných členských štátoch EÚ. Aj to sú ciele novej legislatívy zaoberajúcej sa právami pacienta pri cezhraničnej zdravotnej starostlivosti, ktorými sa bude Parlament zaoberať na druhom aprílovom plenárnom zasadnutí.
Zdravotná starostlivosť v inom členskom štáte bola poskytnutá štyrom percentám Európanov, pričom 54 % občanov EÚ je otvorených možnosti vycestovať kvôli ošetreniu do zahraničia. Navrhovaná smernica sa zameriava na odstránenie prekážok pri vyhľadaní zdravotnej starostlivosti pacientom v inom členskom štáte, ako je ten, ktorého občianstva je držiteľom, pričom jasne stanovuje právo pacienta, potvrdené aj Európskym súdnym dvorom, na preplatenie zdravotnej starostlivosti poskytnutej na území iného členského štátu.
V súčasnosti platná legislatíva EÚ, vychádzajúca najmä z nariadenia o koordinácii systémov sociálneho zabezpečenia, priamo stanovuje právo iba na neodkladnú zdravotnú starostlivosť na území iného členského štátu na základe európskej karty zdravotného poistenia, ako aj právo na poskytnutie zdravotnej starostlivosti na území iného členského štátu podliehajúce predchádzajúcemu povoleniu, ktoré sa udeľuje v prípadoch, kedy na území domáceho členského štátu nie je možné poskytnúť zdravotnú starostlivosť v lehote, ktorá je z lekárskeho hľadiska opodstatnená.
Celkovým zámerom navrhovanej legislatívy, ktorej spravodajcom je poslanec John BOWIS (EPP-ED, UK), je zavedenie mechanizmu spolupráce medzi členskými krajinami so zreteľom na vysoko-kvalitnú, bezpečnú a efektívnu zdravotnú starostlivosť.
Smernica pre pacientov - právomoci členských štátov a existujúce práva pacientov zachované
Výbor pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín v správe zdôrazňuje, že je určená pre pacientov a netýka sa voľného pohybu poskytovateľov služieb. Smernica rovnako nemá ambíciu zasahovať do právomocí členských štátov v oblasti organizácie a zabezpečenia vnútroštátnej zdravotnej starostlivosti, ani nenúti poskytovateľov zdravotnej starostlivosti v jednom členskom štáte poskytnúť zdravotnú starostlivosť občanovi iného členského štátu. Výbor tiež pripomína, že smernica nemieni zasahovať do existujúcich práv pacientov alebo nariadenia o koordinácii systémov sociálneho zabezpečenia.
Poslanci navrhujú, aby sa smernica netýkala dlhodobej starostlivosti ani transplantácie orgánov.
Systém predchádzajúceho povolenia
Napriek tomu, že návrh smernice počíta s právom pacientov uchádzať sa o zdravotnú starostlivosť v zahraničí v rámci EÚ, zároveň umožňuje členským štátom zaviesť systém predchádzajúceho povolenia na preplatenie nákladov na zdravotnú starostlivosť v inom členskom štáte, ktoré by sa pacientom udeľovalo ešte pred vycestovaním. Tento systém môže byť zavedený len za istých podmienok, napríklad ak by bola vážne ohrozená finančná rovnováha systému sociálneho zabezpečenia. Výbor zdôrazňuje, že daný systém nesmie tvoriť prekážku v slobodnom pohybe pacientov v rámci EÚ, zastáva však názor, že právo definovať čo je a čo nie je nemocničnou starostlivosťou, by malo ostať členským štátom.
Jednoduchšie preplácanie nákladov na zdravotnú starostlivosť
Poslanci v správe navrhujú, aby sa náklady na zdravotnú starostlivosť preplácali až do výšky, ktorá zodpovedá cene zdravotnej starostlivosti v ich domácom členskom štáte. Rozhodnutie, či budú pacientovi preplatené aj ďalšie súvisiace náklady, ako napríklad terapeutické ošetrenie, či náklady na cestu, či ubytovanie v zahraničí, ponechávajú členským štátom.
Keďže navrhované pravidlá cezhraničnej zdravotnej starostlivosti počítajú s platbou pacienta u poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v inom členskom štáte vopred, poslanci navrhujú systém tzv. predbežného oznámenia, ktorý by bol pre členské štáty dobrovoľný a prostredníctvom ktorého by náklady za zdravotnú starostlivosť v zodpovedajúcej výške uhradili poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti v zahraničí priamo členské štáty.
Výbor zároveň trvá na tom, aby boli pacienti, ktorým bolo udelené predchádzajúce povolenie, povinní uhradiť priamo za zdravotnú starostlivosť v zahraničí sumu iba v takej výške, ktorá zodpovedá sume, ktorú by museli doplatiť za ekvivalentnú zdravotnú starostlivosť v ich domácom členskom štáte. Poslanci ďalej vyzývajú Komisiu, aby preskúmala možnosť zriadenia zúčtovacej banky, ktorá by mala na starosti preplácanie nákladov na zdravotnú starostlivosť.
Pacienti so zriedkavými chorobami alebo zdravotným postihnutím
Podľa Výboru by pacienti so zriedkavými chorobami a zdravotným postihnutím mali nárok na preplatenie zdravotnej starostlivosti aj v prípade, kedy nárok na takúto starostlivosť nevyplýva z legislatívy platnej v ich domácom členskom štáte. Osobitné výdavky pre osoby so zdravotným poistením by mali byť preplácané za istých podmienok. Navyše, všetky súvisiace informácie musia byť publikované vo formáte, ktorý je dostupný osobám so zdravotným postihnutím.
Právo na informácie a na nápravu
S cieľom posilnenia dôvery pacientov k cezhraničnej zdravotnej starostlivosti im musia byť, podľa poslancov Výboru, poskytované všetky náležité informácie týkajúce sa všetkých oblastí cezhraničnej zdravotnej starostlivosti, od informácie o výške preplatenia nákladov, až po poučenie o možnosti vykonania nápravy. Výbor preto navrhuje ustanovenie národných kontaktných miest v členských štátoch, ako aj zriadenie úradu Európskeho ombudsmana pacientov, ktorý by sa zaoberal sťažnosťami pacientov v súvislosti s predchádzajúcim povolením, preplácaním nákladov, alebo iným pociťovaným poškodením po vyčerpaní všetkých možností na nápravu v rámci členských štátov.
Postup schvaľovania
V prípade schválenia v pléne EP poputuje návrh smernice do Rady, ktorá sa vyjadrí k celému textu vrátane schválených pozmeňujúcich návrhov. Ak s nimi bude súhlasiť, legislatíva bude prijatá aj so spomínanými obmenami. Ak však ministri členských štátov s návrhmi EP súhlasiť nebudú, alebo k nim pridajú svoje vlastné pozmeňujúce návrhy, celý text sa vráti do EP na opätovné prerokovanie v druhom čítaní.
Autor článku: Tlačové oddelenie EP, slovenský sektor