Nedostatočné množstvo opaľovacieho krému či nerovnomerná aplikácia môžu výrazným spôsobom znížiť jeho ochranný faktor. "Ak ledabolo natrieme produkt s faktorom 15, tak dosiahneme faktor štyri," uviedol lekár Peter Lipovský. Priblížil, že pokiaľ naopak krém natrieme dvakrát, zvýši sa faktor na 17. V prípade štvornásobnej aplikácie dosiahne ochranný faktor hodnotu 30. "Je dôležité, aby sme natierali dostatočné množstvo prípravku," upozornil.
Ochrana pred slnkom je potrebná nielen pri opaľovaní a kúpaní, ale aj pri návšteve hôr či zamračenom počasí. Ako objasnil Lipovský, odraz slnečných lúčov od piesku zvyšuje intenzitu žiarenia o 25 percent. V prípade snehu je to až 90 percent. Mraky čiastočne eliminujú prienik lúčov, zamračené počasie však znamená dopad 40 až 60-tich percent z nich. Na intenzitu vplýva aj nadmorská výška. "Na Gerlachovskom štíte je intenzita slnečného žiarenia rovná intenzite v Tunisku," vysvetlil.
Ako vhodnú prevenciu vzniku kožnej rakoviny odporúčajú lekári vyhýbanie sa slnečným lúčom medzi 10.00 až 15.00 hod. Deti do troch rokov života by nemali byť vystavené ich účinkom vôbec. Väčšie riziko vzniku kožného nádoru je u ľudí so svetlejšou pokožkou, fototypmi I a II, ľudí s množstvom materských znamienok. Rizikové sú najmä tmavé pigmentové znamienka, ale aj tie drobné. Na vznik rakoviny kože vplývajú aj rodinné predispozície. Jedným z najčastejších zhubných nádorov je práve malígny melanóm kože, pričom jeho výskyt sa v populácii stále zvyšuje. Najčastejšie postihuje belochov a starších ľudí, ale začína sa objavovať aj u mladej generácie. Jeho vznik zapríčiňuje zhubná zmena štruktúry a množenia pigmentových buniek, ktorá najčastejšie postihuje ľudí so svetlou pokožkou i vlasmi. Zhubný melanóm patrí k najzákernejším druhom rakoviny, keďže rýchlo rozširuje svoje metastázy, často do mozgu či lymfatických uzlín.
Autor článku: TASR