Ročne je v Európe evidovaných približne 700.000 cievnych mozgových príhod (CMP). Na Slovensku bolo v roku 2007 podľa informácií z Národného registra CMP nahlásených cca 21.000 takýchto príhod. CMP alebo ľudovo nazývaná aj mozgová porážka je tak treťou najčastejšou príčinnou smrti.
Nesprávny spôsob života, fajčenie, prejedanie sa živočíšnymi tukmi či užívanie antikoncepcie v kombinácii s fajčením - to sú rizikové faktory, ktoré podmieňujú vznik ochorenia. Odborníci však upozorňujú, že nejde len o ochorenie starších ľudí, keďže v posledných rokoch útočí aj na čoraz mladšie ročníky. "Keďže populácia starne, v rozvojových krajinách sa predpokladá 30-percentný nárast incidencie," uviedol na dnešnej tlačovej konferencii prednosta Neurologického oddelenia Fakultnej nemocnice v Nitre Miroslav Brozman.
Najdôležitejšie je pri CMP včas rozpoznať príznaky ako ťažkosti s rečou, ovisnuté kútiky úst alebo zhoršené hýbanie nohou či rukou. Prvoradé je v takomto prípade zavolať rýchlu záchrannú službu, resp. prísť do nemocnice do troch hodín od spozorovania príznakov. Vtedy je totiž možné začať liečbu, tzv. trombolýzu. "Je to jediná špecifická liečba na cievne mozgové príhody podmienené uzáverom konkrétnej artérie. Iná liečba neexistuje," vysvetlil prednosta Neurologickej kliniky FNsP a LFUK v Bratislave Peter Turčáni. Všetky ostatné liečebné postupy, ktoré sa doteraz používali, sa snažili nepriamo zlepšiť prekrvenie a zabrániť rozvoju poškodenia neurónov v súvislosti s nedostatočným prekrvením. Vďaka trombolýze je možné priamo rozpustiť krvnú zrazeninu.
Podľa Turčániho však naďalej najväčším problémom ostáva, že pacienti prídu do nemocnice neskoro. Zanedbajú príznaky a odbornú pomoc vyhľadajú neskoro. Pri spomínanej liečbe totiž nesmú od vzniku príznakov po liečbu prejsť tri hodiny. "Pri pacientovi musí byť spoľahlivo vylúčené krvácanie do mozgu a najjednoduchšou metódou je buď CT vyšetrenie, alebo magnetická rezonancia, ale vzhľadom na dostupnosť CT prístrojov ako metóda prvej voľby je CT," skonštatoval Turčáni. Z tohto dôvodu nemôže byť liečba podaná pacientovi doma ani v záchranke. CMP je akútne ochorenie spôsobené uzatvorením niektorej z mozgových tepien a následnou nedokrvenosťou mozgu alebo krvácaním do mozgu. Tretina pacientov po príhode zomiera ihneď, druhá je takmer bez následkov alebo len s malými následkami, avšak s akútnou hrozbou, že sa bude CMP opakovať znova. Posledná tretina má vážne následky ako strata reči, nepohyblivosť či ochrnutie.
Autor článku: TASR